3e. het terrein in de omgeving van het mijnenveld mag den vijand geen dekking bieden open terreinstrooken met lage begroeiing verdienen dus de voorkeur, daar dergelijke ter reinen een goede vuuruitwerking toelaten en de camouflage van de versperring vergemakkelijken. In verkeerswegen hebben mijnversperringen het meeste effect indien zij, rekening houdend met bovenstaande eischen, kunnen worden geplaatst in het doorloopend wegdek van smalle bruggen. Hierdoor kan bij het detoneeren van een of meer der gelegde mijnen zoowel beschadiging van de brug als blokkeering van den weg door het getroffen motorvoertuig worden bereikt. II. VERKENNENDE EN/OF BEVEILIGENDE LICHTE TROEPEN. Naarmate de uit te voeren opdracht meer den nadruk op de beveiliging legt zal ook meer van mijnen gebruik kunnen worden gemaakt. Doch ook bij het uitvoeren van zuiver verkennende opdrachten zullen mijnen kunnen worden toegepast, b.v. voor het voor pantserauto's resp. tanks onbegaanbaar maken van op den terugtochtsweg uitkomende wegen, défilé's of voor tankaanvallen zeer gunstige terreinstrooken. Dergelijke, uiteraard beperkte, mijnenvelden dienen snel te kunnen worden gelegd en even snel te kunnen worden opgeruimd, waarvoor het noodzakelijk is dat bij lichte troepen ingedeelde pionierafdeelingen volledig zijn gemo toriseerd. Combinatie met pag. is ook hier aan te bevelen, doch daar het beschikbare afweergeschut als regel in aantal beperkt is en ook voor andere doeleinden zal moeten worden gebruikt, zal de bewaking meestal dienen te geschieden door met automati sche wapens uitgeruste detachementen, bij voorkeur te leveren door den troep, die de versperring heeft aangebracht. Zoodra de uitvoering van de opdracht een meer beveiligend karakter aanneemt kunnen, behalve de bovengenoemde, ook mijnenvelden in front worden toegepast. Deze zullen in hoofd zaak dienen ter voorkoming van het bij verrassing doorstooten van vijandelijke pantsereenheden en zullen worden aangelegd op die plaatsen waar het aanbrengen van andere hindernissen of ver nielingen te veel tijd vordert dan wel niet mogelijk is. III. RUSTBEVEILIGING. De snelle verplaatsbaarheid van gemotoriseerde gepantserde eenheden dwingt ertoe, reeds op geruimen afstand van 's vijands hoofdmacht rekening te houden met het optreden van vijande lijke verkennende pantserafdeelingen, welke er in zijn geslaagd de beveiligende vooruitgeschoven troepen te passeeren dan wel te omtrekken. Deze pantserafdeelingen zullen in hoofdzaak bestaan uit pantserauto's en/of snelle lichte tanks. Hiertegen zullen in de eerste plaats de wegen moeten worden versperd, doch slechts 650

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 22