indien het niet anders kan, met behulp van mijnen daar deze toch altijd min of meer het wegdek vernielen. Dit geldt, zooals zonder meer duidelijk zal zijn, in de eerste plaats voor toekomstige opmarschwegen en voor de wegen bestemd voor den aan- en afvoer. Overigens kunnen ter beveiliging van een legeringsgebied mijnen worden gebruikt in voor tanks of paun. bruikbare terrein- strooken tusschen de met de beveiliging belaste'afdeelingen (voor postendetachementen), in dergelijke terreinstrooken, welke op de verbindingswegen met het achterland uitkomen en ten slotte (indien niet anders mogelijk) op dwarswegen in den rug van het legeringsgebied, voor zoover redelijkerwijze mag worden verwacht dat deze door gemotoriseerde afdeelingen kunnen worden bereikt. Bij de tusschen de voorpostendetachementen gelegen mijnver- sperringen zal in den regel wel op samenwerking met pag. kunnen worden gerekend. IV. MARSCHBEVEILIGING. Bij de beveiliging van marcheerende colonnes kunnen mijnen velden worden toegepast als onderdeel van de algemeene bevei liging tegen verrassend doordringende gemotoriseerde verken- ningsafdeelingen. In deze algemeen beveiliging (die zoo eenigszins mogelijk vóór den aanvang van den marsch wordt georganiseerd aan de hand van de kaart en van den uitslag van eventueel gehou den verkenningen) zal aan de pioniers de taak worden toebedeeld, bepaalde terreinstrooken en wegen af te sluiten, welke op een niet door andere troepen op afdoende wijze beschermde flank nadering van de marschwegen met tanks of paun. mogelijk maken. Strooimijnen, mits goed gecamoufleerd, zullen hierbij dikwijls kunnen worden toegepast, daar aanvallen van eenige sterkte in dit stadium slechts bij uitzondering kunnen worden verwacht. De ontdekking dat mijnen zijn gelegd zal voor doorgedrongen vijandelijke verkenningsorganen reeds voldoende zijn om den ver- kenningsstoot te doen afbreken en op een ander punt te doen inzetten. Bewaking van de versperring door automatische wapens en z.m. ook door pag. is echter een eerste vereischte. Voor een goede uitvoering van het bovengeschetste beveiligingssysteem dienen ook hier de pioniers-mijnenleggers te zijn gemotoriseerd en te zijn voorzien van automatische wapens, ten einde de aange brachte versperringen zelf te kunnen bewaken en verdedigen. V. NADERINGSMARSCH. De overgang van den marsch in de nadering brengt in beginsel geen wijziging in de toepassing van mijnversperringen. Daar de omstandigheden waaronder zal moeten worden ontwikkeld en Je wijze van uitvoering van den naderingsmarsch echter niet altijd zijn te voorzien, is het wel gewensc'ht, voor onvoorziene gevallen over een grootere reserve te kunnen beschikken. Bovendien moet 651

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 23