gedurende de nadering reeds rekening worden gehouden met het doordringen van sterkere vijandelijke pantsereenheden. Voor de pantserafweerfronten, welke hiertegen in zeer korten tijd moeten worden georganiseerd, zijn mijnenvelden in combinatie met pag. de aangewezen middelen. VI. AANVAL EN VERVOLGING. Indien het terrein waarin de eigenlijke aanval zal plaats hebben het optreden van tanks niet uitsluit, zal het noodzakelijk zijn, de flanken van de aanvallende groep te doen beschermen tegen pant servoertuigen, waarvoor behalve pantserafweergeschut, ook mijnen kunnen worden ingezet. Na het doordringen van de infanterie in de vijandelijke hoofd- weerstandstrook zal in dergelijk terrein echter steeds rekening moeten worden gehouden met tegenaanvallen, gesteund door gepantserde troepen. Bij het samenstellen van het aanvalsplan dient de mogelijkheid, pioniers-mijnenleggers in te zetten, dus reeds te worden nagegaan, aan de hand waarvan de daarvoor benoodigde pionierafdeelingen zullen worden gereedgehouden ten einde de doorgedrongen infanterie zoo spoedig mogelijk te kunnen volgen. Indien de pioniers niet in de behoefte kunnen voorzien, zal de aanvallende infanterie voor zoover noodig met mijnen moe ten worden uitgerust. Ook gedurende de vervolging zal de vijand trachten zich lucht te verschaffen door het uitvoeren van dergelijke tegenstooten. De alsdan plaatselijk tot verdediging gedwongen vervolgers moeten in staat zijn de noodige afweermiddelen snel te kunnen toepassen, waartoe de (eventueel slechts gestrooide) mijnen een uiterst waardevol hulpmiddel vormen. Bij gebrek aan pioniers moeten de andere wapens dit middel zelf kunnen toepassen. VII. VERTRAGEND GEVECHT. Daar het vertragend gevecht in eerste instantie tegen gepant serde vijandelijke verkenningseenheden dan wel tegen ruim van paun. of tanks voorziene lichte troepen zal moeten worden ge voerd, is ruime indeeling van pioniers-mij nenleggers bij de troe penmacht, die het vertragend gevecht zal moeten voeren, gewenscht. Bij den inzet van vechtwagenmijnen gedurende een vertragend gevecht dient als uitgangspunt dat in de eerste plaats het verras send doordringen van vijandelijke gepantserde voertuigen moet worden voorkomen. Alle terreinstrooken en wegen, die de nade ring van tanks of paun. mogelijk maken, zullen dus moeten worden versperd. Het door de vertragende afdeeling in te nemen als regel breede front, de meestal beperkte tijd en het eveneens beperkte aantal pioniers, dat voor een dergelijke actie ter beschikking kan 652

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 24