linies waren gelandde vijand ontkende zulks ten stelligste. Toen volgde Noorwegen, en daarmede kwamen reeds veel duide lijker omlijnde berichten tot ons over het gebruik aan Duitsche zijde van groote hoeveelheden parachutisten. En ten slotte volgde de wrange ervaring, die wij Nederlanders aan den lijve onder vonden. Ik wil het thans niet hebben over de laaghartige negatie van het oorlogsrecht door het gebruik van andere dan de officieele legeruniformen van de eigen weermacht, doch de aandacht ge vestigd blijven houden op den inzet van deze troepen op zichzelf. Zij hebben in het dichtbevolkte Nederland bloedige offers ge bracht, doch helaas de hun gestelde strategische taak met succes volvoerd. Alvorens de vraag in beschouwing te nemen, of Indië gebaat zal zijn bij het bezit van valschermtroepen, moet ik mij eerst op een zijweg begeven. Ten tijde van den ItaliaanschAbessijnschen oorlog moet Mussolini eens hebben gezegd„Wij zullen zoo lang groote suc cessen boeken, tot onze tegenstanders onze methoden hébben begrepen en ook toepassen". Deze woorden roepen in onze herin nering een periode op, waarin de staten van Europa, evenals thans, een strijd op leven en dood voerden. Als een wervelwind stormden de Napoleontische legers door dat werelddeel, totdat men de Fransche methoden had doorzien. En daarmede was het lot van den Keizer bezegeld. Na de Napoleontische oorlogen was het voor langen tijd gedaan met de bloeiperiode op krijgskundig gebied. Er kwam een inzinking, die meer dan honderd jaren zou aanhou den. Er kwamen geen groote geesten meer, die de aloude strate gische waarden wisten aan te passen aan de evolueerende tech niek. Juister gezegd, er waren er wel enkelen, zooals de Fransche kapiteins Mayer en Grouard, doch hun waarschuwingen en voor spellingen vonden geen gehoor. De wereldoorlog ging mank aan dezelfde fout, doch na 1918 ontstond langzaam en aarzelend een militair-wetenschappelijk réveil. Helaas kon men zich ook op militair gebied in de meeste landen niet los maken van het specia lisme, waaraan tegenwoordig onze geheele maatschappij mank gaateen verschijnsel, door den Spaanschen philosoof Ortega y Gasset waarschuwend „de barbaarschheid van het specialisme" genoemd. Er zijn thans in Europa twee personen, die zich, voor zoover dat op het oogenblik kan worden beoordeeld, niet aan de genoemde fout schuldig makenChurchill (en daarmede de Britsche vloot) en Hitier (en daarmede het Duitsche leger)De dagen van Napo leon en Pitt zijn herleefd. Hoe wordt deze oorlog gevoerd Wat Duitschland betreft, geeft Napoleons Italiaansche veldtocht hierop het antwoord. Beginsel is „Grijpt iedere coalitie in haar zwakste zijde aan, onderwerpt allereerst de zwakste deelgenooten, 656

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 28