vaderland als de veiligstelling van het gezin. Bij de Belgen daarentegen, omsingeld als zij waren op eigen bodem, terwijl, zooals de krantenberichten meldden, de wegen vol met vluchtende vrouwen en kinderen waren, kwamen de gevoelens met elkander in botsing. En waar de angst om vrouw en kinderen van meer persoonlijken aard is dan de angst voor den ondergang van het vaderland, was het te voorzien, dat de weerstandsdrang der Belgen op moreele gronden het gemakkelijkst zou zijn te breken. Na den slag in Vlaanderen stonden Hitier twee wegen open, Engeland of Frankrijk. Engeland met een zwak territoriaal leger en een vooralsnog zwakkere luchtmacht, doch met een vloot, waarvan de Duitsche propaganda reeds maanden lang heeft trachten aan te toonen, dat zij dank zij de Duitsche bommenwer pers haar heerschappij ter zee heeft verloren Frankrijk met een nog weinig of niet geschokt en machtig leger. Voor zoover thans kan worden beoordeeld, bestond er voor de Duitschers na al hun successen geen enkele reden, plotseling van hun tot in uiterste consequentie doorgevoerd beginsel af te wijken. Zij kozen Frankrijk en leverden daardoor indirect het bewijs, dat de Britsche vloot nog ongeschokt de zeeën beheerscht. Mag hieruit zonder eenig voorbehoud de stelling worden afgeleid, dat in den strijd tusschen zee- en luchtstrijdkrachten de kansen voor het oorlogsschip gunstiger zijn dan voor het vliegtuig In Noor wegen wist de Britsche vloot de Duitsche landingen niet te ver hinderen doch wel slaagden de Duitschers erin, in hooge mate afbreuk te doen aan de Engelsche landingsoperaties, bases en inschepingen. Daarentegen gelukte de evacuatie van Duinkerken boven verwachting. Het was niemand minder dan Churchill, oud First Lord of the Admiralty, die de tegenslagen in Noorwegen toeschreef aan de onmogelijkheid voor de Britsche luchtmacht zulks in tegenstelling met die des vijand krachtdadig in te grijpenin Duinkerken was zij daartoe wel in staat. Is het gewaagd hieruit te concludeeren, dat vorenstaande stelling aan de kusten niet meer opgaat, dat het hier niet meer gaat om oorlogsschip öf vliegtuig doch om oorlogsschip èn vliegtuig Wij komen thans tot Nederlandsch-Indië. Wie daarop een aanval wil ondernemen, moet over zee komen. De groote overzeesche afstanden in aanmerking genomen, krijgen we dus te doen met een transportvloot, geëscorteerd door een oorlogsvloot met marine vliegtuigen en misschien ook nog transportvliegtuigen. Hiertegenover stellen wij dan in eerste instantie onze vlooteen- heden en onze luchtstrijdkrachten, die natuurlijk allereerst zullen trachten, met ontwijking van 's vijands oorlogsschepen, de trans portvloot in den grond te boren. 658

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 30