De vijand kan vervolgens öf rechtstreeks doorvaren naar Java, hetgeen onwaarschijnlijk moet worden geacht, öf zich in het bezit trachten te stellen van defensiegebieden in de Buitengewesten, öf zich voorloopig tevreden stellen met de bezetting van een of meer andere gebieden aan de uiterste randen van ons Rijk, met het doel, hier vliegtuig- en andere bases aan te leggen. In het laatste geval kunnen wij zijn landingspoging slechts bestrijden door inzet van de combinatie vlootluchtstrijdkrachten. In het voorlaatste geval komen daar dan de eigen troepen aan den wal bij, waardoor de omstandigheden voor ons weliswaar gunstiger worden, doch daar staat tegenover, dat de vijand wel geen directen aanval zal ondernemen tegen een dergelijk object, wanneer hij niet met vrij groote zekerheid weet, dat hij sterker is dan de combinatie van onze strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht. Is de landing des vijands gelukt, dan valt daartegen, althans vooreerst, niets anders te doen dan hem te bestrijden met de vloot en de luchtstrijdkrachten. Doch op deze wijze kunnen wij den vijand het leven weliswaar erg zuur maken, hem uit het bezette terrein verdrijven is practisch uitgesloten. Het zal niet moeilijk zijn in te zien, dat de toestand voor ons in beide gevallen aanmerkelijk gunstiger wordt indien wij beschikken over een combinatie vlootluchtstrijdkrachtenluchtinfanterie. De vloot en de luchtstrijdkrachten zullen aan de landing zoo veel mogelijk afbreuk doen, de luchtinfanterie voert onderwijl de rechtstreeksche verdediging van den wal af, dan wel brengt aan gelande vijandelijke afdeelingen een partieele nederlaag toe, of vormt een welkome versterking van eigen legereenheden, die niet weerstand kunnen bieden. Aldus gebruikt zouden wij in de lucht infanterie een strategische reserve hebben in den uitgebreidsten zin des woords. De verdediging van het geheele Rijk komt er aanmerkelijk gunstiger voor te staan. Van niet minder groot belang zal de luchtinfanterie zijn voor de directe verdediging van Java. Als strategische reserve in engeren zin in de hand van den Commandant Veldleger kan dit wapen, vrijwel los van de ongunstige invloeden, welke in den regel de onafscheidelijke metgezellen zijn van de factoren tijd en ruimte, de beslissing in hooge mate vergemakkelijken. Er doen zich naar aanleiding van bovenstaande beschouwing tal van vragen voor, die een beantwoording eischen. Enkele dezer vragen zijna Hoe staat het met de transportmogelijkheden b Waar moeten de benoodigde troepen vandaan komen c Betee- kent de oprichting van valschermtroepen legeruitbreiding d Welke troepen komen daarvoor in aanmerking e Biedt de opleiding geen onoverkomelijke moeilijkheden Leent het Indi sche terrein zich wel voor het optreden van parachutisten 659

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 31