7. LUCHTTROEPEN door J. A. CARPENTIER ALTING, Kapitein der Infanterie. INLEIDING. „Er is niets nieuws onder de zon." Dit bekende gezegde is eveneens van toepassing op het landen van troepen uit de lucht en het vervoer per vliegtuig. Het valscherm, de parachute, is geen uitvinding van de laatste tientallen jaren; reeds in 1797 deed een Parijzenaar met een parachute uit een ballon een sprong van 700 m hoogte. Het valscherm ontwikkelde zich met de luchtvaart als dankbaar middel om de veiligheid van den vlieger te verhoogen. In de laatste jaren van den wereldoorlog kwam men reeds op de ge dachte, het te gebruiken voor het landen van troepen achter de vijandelijke linies. Het ging hier echter slechts om 3 a 5 man tegelijk, die vernielingen moesten uitvoeren. Verder werden veel vuldig met postduiven of een radiotoestel uitgeruste spionnen, neergelaten. Ook voorzag men moeilijk te bereiken onderdeelen in voorste lijn met valschermen van voedsel en munitie zulks vond o.m. in Abessynië veelvuldig toepassing. Het vervoer van troepen door de lucht werd voor het eerst in het begin van den wereldoorlog toegepast in de Engelsche koloniën. De Italianen vervoerden in Abessynië talrijke onderdeelen door de lucht, terwijl ook bij de bezetting van Oostenrijk op ruime schaal vliegtuigen als transportmiddel werden gebezigd. Het gebruik van het vliegtuig stond bij al deze vervoeren op een lijn met dat van de automobiel. Een bepaalde techniek bestond nog niet; speciaal uitgeruste en georganiseerde luchttroepen behoorden nog niet tot de organisatie van de verschillende legers. In Rusland is men op de gedachte gekomen, èn de parachute èn het vliegtuig in te schakelen om troepen te vervoeren naar en te landen in den rug van den tegenstander. Hierdoor hoopte men niet alleen de verdediging in het achterland te desorganiseeren, maar ook zich te onttrekken aan de werking van de afweerwape- nen op den grond. Hiermede ontstond het begrip verticale om vatting. Na de in 1936 bij Kiëf op groote schaal gehouden proeven en manoeuvres (een geheele divisie werd door de lucht vervoerd en 662

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 34