achter den vijand geland), vingen ook andere landen de opleiding aan van parachutisten en luchtinfanterie. Men kan zeggen, dat deze troepen thans een normaal onderdeel vormen van moderne legers. Het Fransche leger richtte een parachute-springschool op en nam uitgebreide proeven. Het Fransche „Instruction sur l'emploi tactique des grandes unités", uitgave 1937, geeft in pt. 300 bldz. 133 in enkele woorden de moderne idee aan, doch beschouwt deze toch nog als een „uitzonderlijk geval". Japan volgde in 1937 met een proef-bataljon luchtinfanterie te Tsugura en een valscherm-springschool in Manchukwo met toentertijd 50 leerlingen. In de moederlandsche en buitenlandsche literatuur verschenen in 1936 en volgende jaren verschillende artikelen over de nieuwe strijdmethode, waarin de Russische manoeuvres het middelpunt van de belangstelling vormden. De meeste landen houden dan ook reeds eenige jaren rekening met het optreden van luchttroepen in Nederland werden in 1938 verschillende vliegvelden van een bezetting voorzien, in het bijzonder voor de bestrijding van val schermtroepen. Luchttroepen zijn echter eerst in de laatste maanden in grooten getale ingezet volgens de in de voorafgaande jaren gevormde inzichten naar Russisch voorbeeld. In Noorwegen, Nederland en België is wel duidelijk gebleken, welk een groot gevaar zij kun nen vormen en wat de mogelijkheden zijn van deze „uit de lucht vallende" troepen. Vooral in samenwerking met met den vijand bevriende elementen vormen zij een zeer groot gevaar. De tegenwoordige oorlog maakt gebruik van alle middelen, politieke zoowel als militaire, zoodat een actie in den rug zeer vaak zal samengaan met door den vijand georganiseerde binnenlandsche onlusten. Echter moet het optreden van luchttroepen niet steeds in dit verband worden gezien zij kunnen evengoed op het ge- vechtsveld worden ingezet. Het is de bedoeling, in het navolgende het optreden van lucht troepen en in het bijzonder hun bestrijding nader te beschouwen, ten einde een ieder vertrouwd te maken met dit nieuwe gevaar uit de lucht. Een gevaar, dat dikwijls zal noodzaken tot het wijzi gen van de thans algemeen geldende tactische begrippen en tot een optreden, hier meer bekend als „de strijd tegen den I.V.", al is het dan met moderne middelen. I. SAMENSTELLING VAN LUCHTTROEPEN. „Luchttroepen" is een verzamelnaam voor a. Valschermtroepen b. Met vliegtuigen overgebrachte infanterie, artillerie enz. 663

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 35