ad b. Troepen, die al dan niet daarvoor speciaal uitgerust, per vliegtuig naar het aanvalsdoel worden vervoerd en nadat het vliegtuig is geland worden ingezet op den grond. Bij een actie op groote schaal zullen deze troepen de hoofdmacht vormen. Zij behoeven geen bijzondere opleiding, noch een speciale uitrusting. Een vliegtuig vervoert 20 a 30 man met volledige uitrusting en bewapening medegebrachte zware wapens zullen althans in het beginstadium waarin niet wordt beschikt over transportmid delen door den man moeten worden gedragen of getrokken. In Rusland en Amerika werden reeds proeven genomen met transport van lichte vechtwagens, pantserauto's en gewone auto's, (tusschen de wielen of onder den romp) en van verdeelbaar geschutdit laatste schijnt bij den inval in Nederland te zijn mede gevoerd. In de eerste behoeften aan munitie en levensmiddelen wordt voorzien door opvoering van den voorraad, resp. het aantal nood rantsoenen bij den man aanvulling geschiedt door afwerpen met parachutes. De transportvliegtuigen moeten kunnen landen op vliegvelden of andere daartoe geschikte terreinen. De vermeestering, de bevei liging en het openhouden daarvan bijv. door als „voorhoede" optredende valschermtroepen is een vereischte voor het slagen van de onderneming. Daar de terreinen in vijandelijk gebied zijn gelegen en waarschijnlijk worden verdedigd, speelt de verrassing bij die vermeestering een groote rol, terwijl te voren, d.w.z. in vredestijd, reeds gegevens moeten worden verzameld omtrent mogelijke landingspunten. De transporttoestellen landen, ontladen hun troepen en stijgen zoo snel mogelijk op om plaats te maken voor de volgende vlieg tuigen. Daar voor deze transporten groote toestellen worden gebruikt, moeten de landingsterreinen aan zekere eischen voldoen. Hieruit volgt, dat in de eerste plaats bestaande vliegvelden het doelwit van de luchtactie zullen vormen. In Noorwegen zijn echter ook autosnelwegen als landingsterrein gebruikt. In Nederland is zulks eveneens geprobeerd couranten-berichten vermeldden, dat de groote verkeersweg Den HaagAmsterdam ijlings met auto's en rioolbuizen voor het beoogde doel onbruikbaar was gemaakt. II. HET OPTREDEN VAN LUCHTTROEPEN. Luchttroepen kunnen worden ingezet voor a. het uitvoeren van vernielingsopdrachten. Hiervoor zullen in den regel valschermtroepen worden gebruikt. De neergelaten afdeelingen zullen klein en speciaal voor hun taak uitgerust zijn. b. het voeren van den kleinen oorlog op de verbindingen en het breken van het moreel van de burgerbevolking. Ook hiervoor 665

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 37