omdat niet kan worden volstaan met opstelling van automatische wapens met hun bedieningen, doch bij elk object ook beweeglijke eenheden aanwezig behooren te zijn om door aanvallend optreden partij te trekken van de zwakke momenten van den aanvaller. In de eerste plaats moeten de dalende valschermers met vuur worden bestreden de hiervoor beschikbare tijd is kort zooals hiervoor bleek a 1 minuut terwijl het aantal doelen groot is. Vervolgens dient den gedaalden parachutisten te worden ver hinderd, zich te verzamelen. In Rusland bleek bij proeven met geroutineerde springers, dat onmiddellijk na de landing een zekere duizeling optreedt en dat het den man even tijd kost zich te oriën- teeren. De verdediger dient dit korte moment van tijdelijke hulpe loosheid van den aanvaller uit te buiten. De in de opstellingen geplaatste mitrailleurs bevuren de parachutisten tijdens hun daling en houden daarna de versperring om het object onder vuur. Het beweeglijke gedeelte van de bezetting, dat ruim van mitr.- pistolen en kmn. is voorzien, staat aanvankelijk verspreid opge steld in onze verhoudingen b.v. in groepen om het object en tracht eiken gelanden parachutist onmiddellijk onschadelijk te maken. Zoodra de valschermers zich hebben verzameld, gaat het tot gezamenlijk optreden over, waarbij in het bijzonder op vliegvelden veel steun zal kunnen worden verleend door pant serauto's of vechtwagens. Slagen vijandelijke vliegtuigen erin te landen, dan vuren de in opstellingen geplaatste mitrailleurs daarop direct na de landing. De inzittenden zijn dan nog hulpeloos zij moeten naar buiten komen om te vechten. Indeeling bij den verdediger van eenig licht geschut, z.m. pantserafweergeschut, ter beschieting van ge lande vliegtuigen, verhoogt de kracht van den afweer aanmerkelijk. De bedieningen van de automatische wapens moeten zich onge stoord kunnen wijden aan haar eigenlijke taak, dus bijv. ook wanneer het vliegveld door valschermers wordt bezet. Haar op stellingen moeten daarom tevens worden bezet door b.v. een km.gp. voor eigen verdediging. Het zware infanteriewapen richt zich tegen de dalende vliegtuigen, terwijl in genoemd voorbeeld de km.gp. aanvallen van valschermers afweert. Het is welhaast overbodig, op te merken dat de verdedigende troepen de uiterste waakzaamheid en voorzichtigheid behooren te betrachten. Elk verkeer in de nabijheid van de te beveiligen objecten moet worden verbodenal het burgerpersoneel dient streng te worden gecontroleerd. Het verdient aanbeveling, de objecten af te sluiten van de buitenwereld en het voor aflossing, voedselvoorziening, geneeskundige behandeling e.d. onontbeerlijke contact met de meeste omzichtigheid te doen plaats vinden. Dit kan gebeuren door de komst van de aanvulling of aflossing aan te kondigen door het overseinen van een tevoren afgesproken codewoord, den naam van den geleider bekend te maken en de 669

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 41