aflossingen a.a. op grooten afstand te doen halthouden en zich te laten bekend maken door een overeengekomen teeken. Elke maatregel, hoe voorzichtig ook, is nog niet voorzichtig genoeg, al lijkt hij ook nog zoo overdreven. In Noorwegen en Nederland is in dit opzicht leergeld genoeg betaald. Een ieder, die het object nadert buiten deze aangekondigde personen, is vijand en moet worden beschoten. Het risico, dat goedgezinde elementen hierdoor loopen, moet op den koop toe worden genomen. Deze maatregelen zijn in het bijzonder van groot belang, indien reeds aanvallen hebben plaats gehad. Naast de bezettingen van objecten dient men nog te beschikken over eenige „vliegende colonnes", welk zijn bestemd om te worden ingezet zoowel tot steun van evengenoemde bezettingen als voor het organiseeren van den afweer waar deze nog geheel ontbreekt. In het laatste geval zal de vijand tijd en gelegenheid hebben gehad voor verzameling, groepeering en het organiseeren van zijn ver dediging of aanval. De samenstelling van de „vliegende colonnes" behoort daarmede rekening te houdenzij moeten niet alleen zijn gemotoriseerd, doch tevens zijn uitgerust met aanvalsmid delen als mortieren, artillerie, paun. en vewn. Een zoodanig ge vormde colonne kan de bedreiging veronzijdigen, welke in den rug van het strijdende leger gelande vijandelijke troepen voor dat leger vormen. Uit het vorenstaande moge blijken, dat de verdediging van het binnenland veel troepen kost. IV. OPTREDEN EN BESTRIJDING VAN LUCHTTROEPEN IN NEDERLANDSCH-INDIË. In het vorenstaande werden het optreden en de bestrijding van luchttroepen in beschouwing genomen, zooals het in Europa wordt gepropageerd en toegepast. Hoe staan wij in Nederlandsch-Indië hier tegenover Zijn dergelijke troepen te verwachten en hoe moeten wij ons er tegen beveiligen De inzet is ongetwijfeld mogelijk, wordt door de atmosferische gesteldheid zelfs in gunstigen zin beïnvloed. Weinig wind, zoodat het moment van springen weinig berekening vergtveel mooi weer, met hooge of geen bewolking in de morgenuren. Echter is het temperatuurverschil tusschen een hoogte van 2000 m en den grond zóó groot, dat een snelle daling den gelanden valschermer een congestie zal bezorgen, die hem de eerste oogenblikken duizelig en weerloos maakt. Dit is in ons voordeel. Het moment van hulpe loosheid zal juist lang genoeg duren om den gereedstaanden ver dediger tijd te geven met hem af te rekenen. 670

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 42