De mogelijkheid van een inzet op groote schaal van transport vliegtuigen, die infanterie vervoeren, bestaat eerst nadat de aanvaller een basis nabij of in den Archipel heeft bezet. Zoolang dit nog niet het geval is, zijn slechts door parachutisten zelfstandig uit te voeren ondernemingen te verwachten. Dit personeel kan in een van de vele afgelegen baaien aan de peripheric van ons gebied uit transportschepen overgaan op de toestellen (watervlieg tuigen of vliegbooten)welke hen naar het aanvalsdoel brengen. Gelet op de verhoudingen is het in het geheel niet uitgesloten, dat wij 's vijands voornemen eerst gewaar worden uit de ver schijning van zijn vliegtuigen. Doch ook wanneer zulks eerder geschiedt is onmiddellijke bestrijding niet zoo eenvoudig. Onze vloot en luchtstrijdkrachten zullen wellicht eerst worden gewaar schuwd wanneer de vijand reeds onderweg is naar zijn aanvalsdoel, waarheen zij zich dan nog op weg moeten begeven. De voor een aanval in aanmerking komende objecten in eerste instantie de vliegvelden moeten daarom sterk zijn bezet. Dit geldt in het bijzonder voor terreinen, welke zoo zijn gelegen, dat van elders geen of slechts ten koste van veel tijdverhes hulp kan worden geboden. Doch ook de overige voor de landsverdediging vitale objecten als krachtstations, radio-installaties e.d.m., dienen in onze verhoudingen in het algemeen sterker te worden bezet dan in Europa het geval is, zulks wegens hun ligging t.o.v. troe pencentra. Dit alles vergt zeer veel troepen terwijl toch ook de tot nu toe aan het leger toegedachte taak niet mag worden verwaarloosd. Er moet derhalve in de eerste plaats worden gestreefd naar combi natie van de oude en nieuwe opdrachten. Gelet op het vorenstaande zullen de met een defensie-taak belaste onderdeelen noch de in het vorige hoofdstuk behandelde mobiele colonnes, noch behoudens een enkele uitzondering de bezettingen van de objecten mogen leverendeze dienen te worden gevormd uit de troepen, belast met de handhaving van orde en rust. Het zal echter duidelijk zijn, dat deze troepen niet alle mogen worden gebonden aan objecten een deel moet beweeg lijk blijven en het is dit deel, waaruit vorenbedoelde gemoto riseerde mobiele colonnes zullen zijn samen te stellen. Ter vergrooting van hun gebruiksmogelijkheid in de buitengewesten zal het wegennet aldaar moeten worden uitgebreiddit komt mede de uitvoering van de normale taak handhaving van de orde en rust en ook de bevolking ten goede. Niettemin zullen er steeds uitgestrekte wegenarme gebieden blijven bestaan zoodat het mede wegens de groote afstanden zeer zeker aanbeveling verdient, ook onzerzijds gebruik te maken van in de buitenge westen en/of op Java te stationneeren transportvliegtuigen en luchttroepen (w.o. parachutisten ten einde ook te kunnen optre- 671

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 43