den indien in de nabijheid van het terrein van actie geen landings terrein beschikbaar is). Daarnaast zal de geheele weerbare bevolking in militair verband zijn in te schakelen, niet alleen voor de verdediging van minder belangrijke objecten, doch evenzeer voor het aangrijpen en vernietigen van gelande valschermers. Tenslotte zal een uitgebreid radio-net het geheel moeten com- pleteeren opdat elke aanval onmiddellijk kan worden gemeld. De wijze van bezetten en verdedigen van de objecten zal niet verschillen van de in de vorige hoofdstukken beschreven metho des. Ook de daar opgesomde passieve afweermiddelen zullen alle zijn toe te passen. De samenstelling van de mobiele colonnes zal evenmin afwijken van die, bepleit voor Europeesche verhoudingen; derhalve moto- risatie, uitrusting met een groot aantal automatische wapens en toevoeging van pantserauto's en vechtwagens, teneinde over vol doende aanvalskracht te beschikken. Bovendien moeten de mobiele colonnes zoo mobiel zijn, dat zij in nagenoeg alle terreinen kunnen optreden. Aan van hun aanvalsdoel afgedrongen valschermers zal het in onze terreinen dikwijls mogelijk zijn, zich op te bergen en een hernieuwde actie te beginnen. Ook zullen voor het voeren van den kleinen oorlog neergelaten afdeelingen, zich aan de directe inwerking van onze afweermiddelen kunnen onttrekken. Door terroriseeren van de bevolking zullen berichten omtrent die afdee lingen moeilijk doorkomen, terwijl zij zich hierdoor eveneens van voedsel kunnen voorzien. Tegen deze afdeelingen moeten de mobiele colonnes ook buiten de wegen kunnen optreden. Naar mijne meening dient de kleinste, zelfstandig optredende eenheid, de compagnie te zijn, voorzien van zware infanteriewape- nen en verbindingsmiddelen. Drie compagnieën vormen dan een bataljon. De gemotoriseerde compagnie moet tijdens den marsch in eigen veiligheid kunnen voorzien wordt opgetreden in samen werking met pantserauto's dan dient eveneens een onderdeel aanwezig te zijn, dat zich voor beveiliging eigent. In de bijlage is een proeve gegeven van de organisatie van een dergelijk mobiel bataljon, waarvoor de maréchaussée-bataljons zouden kunnen worden gebruiktbij het ontwerpen van die proeve is met alle genoemde factoren rekening gehouden. Hier werd nog niet gesproken over het optreden van valscherm troepen in samenwerking met hun bevriende elementen onder de burgerbevolking. Door te zorgen, tijdig op de hoogte te zijn van de plannen van kwaadgezinde elementen en hen evenzeer tijdig onschadelijk te maken, zullen wij n.m.m. hier te lande gevrijwaard blijven van de „vijfde colonne". Tenslotte zij opgemerkt, dat het optreden van luchttroepen nadat de aanvaller (uit zee) is geland, eveneens de aandacht ver- 672

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 44