uitsluitend ingegeven door politieke en geenszins door economische overwegingen. Op politiek terrein kon Japan den Vereenigden Staten evenwel nimmer bevrediging schenken zonder een alge- heele koerswijziging, zonder een verloochening van de ideologie betreffende de „nieuwe orde" in de landen rond den Pacific, m.a.w. zonder het opgeven van een reeds lang in het Japansche volk levende gedachte Amerika daarentegen wenscht vast te houden aan de in den loop der jaren door de politieke gebeur tenissen verkregen positie, waardoor een schier onoverbrugbare kloof is ontstaan. Wij vestigden den nadruk op het feit, dat de politieke gebeur tenissen Amerika deze gedragslijn hebben, ingegeven, want een handelsbeperking met Japan zou evenmin nalaten een nadeeligen invloed op het bedrijfsleven in de Vereenigde Staten uit te oefenen. Immers, tusschen beide landen bestaat o.m. een zg. „barter"- overeenkomst t.a.v. petroleum en ruwe zijde, m.a.w. Japan betaalt de voor dit land onontbeerlijke olie met voor de Amerikaansche industrie onmisbare ruwe zijde. Een stopzetting van de zijde import zou voor Amerika een arbeidsbeperking van naar schatting 60.000 a 70.000 menschen beteekenen Hoe het moge zijn, het handelsverdrag is 26 Januari j.l. geli quideerd en al is in de handelsbeweging tusschen Amerika en Japan nog wel geen wijziging ingetreden, toch is hierdoor een toestand van onzekerheid geschapen, met een Amerikaansche bedreiging met een embargo op den achtergrond. Het is in dit verband, dat wij ten aanzien van een van de in den huidigen tijd onontbeerlijkste strategische grondstoffen, de petroleum en haar derivaten, hebben trachten na te gaan wat een Amerikaansch embargo op dit artikel voor invloed zou uitoefenen op Japan. Dit vraagstuk is des te belangwekkender aangezien Ned.-Indië, be hoort tot de groote petroleum-producenten en door zijn geogra fische en strategische ligging ongetwijfeld als een van de recht- streeksche belanghebbenden in deze aangelegenheid kan worden beschouwd. II. DE JAPANSCHE BEHOEFTEN AAN PETROLEUM c.a. De behoeften van Japan aan petroleum in de jaren 1937 t/m 1939 laten zich in de volgende ronde hoeveelheden uitdrukken, waarbij niet over het hoofd mag worden gezien, dat de voor militair gebruik genoemde hoeveelheden slechts een benaderd cijfer aangeven. 675 b Het cijfermateriaal is ontleend aan „The oil and gas journal" van 31 Augustus 1939. De hoeveelheden zijn uitgedrukt in „barrels". Eén barrel 36 gallons 163,6 liter. Een kilogram-ton olie bevat 7,4 barrels.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 47