687 10. BOEKBESPREKING. Military Strength of the Power by Max Werner. De auteur van dit boek is volgens den uitgever een bekend militair deskundige, die echter een pseudoniem heeft gekozen m.h.o. op mogelijke onaangename gevolgen voor zijn bloedverwanten in zijn geboorteland. Het boek werd juist tijdens de bezetting van Tsjechoslowakije gedrukt. De Engelsche vertaling, welke het onderwerp van deze bespreking zal vormen, verscheen in Maart 1939 te Londen. Met deze feiten voor oogen is het merk waardig schrijver's conclusies te lezen m.b.t. den ontwikkelingsgang van den huidigen ook door hem voorspelden oorlog. S. behandelt achtereenvolgens de militaire waarde van Sovjet-Rusland, Nat.-Socialistisch Duitsehland, Frankrijk, Engeland, Italië, Polen, Japan en de Ver. Staten hij geeft vele cijfers en bespreekt zakelijk de kansen en mogelijkheden in een eventueelen thans tot werkelijkheid geworden oorlog. Aangezien de behandelde stof op het oogenblik voor een belangrijk deel den grondslag vormt van de dagelijksche gesprekken, lijkt een eenigszins uitvoerige bespreking voor de lezers van dit tijdschrift wel van belang. S. begint bij het keerpunt in de Eur. verhoudingenhet jaar 1932, waarin de Duitsche herbewapening begon. Tusschen 1932 en 1939 voltrok zich de grootste omwenteling op militair-technisch gebied en aanschouwde de wereld den geweldigsten bewapeningswedloop aller tijden. De werkelijke militaire kracht van een mogendheid wordt beheerscht door 3 factorende reserves aan man-kracht, de economische hulpbronnen en de mate waarin beide factoren ondergeschikt zijn gemaakt aan mil. eischen. Deze elementen te zamen vormen het oorlogspotentieel, waarbij de basis wordt gevormd door het economisch potentieel, d.w.z. de graad van indus- trieele ontwikkeling en het bezit van grondstoffen en voedingsmiddelen. Wanneer twee landen even sterk industrieel ontwikkeld zijn, zal het land met de grootste reserves aan man-kracht en met de meeste grondstoffen een grooter oorlogspotentieel bezitten. Er zijn echter nog andere factoren de moderne oorlogvoering eischt de grootst mogelijke concentratie van materieel en geoefend personeel op het oogenblik waarop de vijandelijkheden beginnen, derhalve is de oorlogs gereedheid zoowel in materieelen als in personeelen en moreelen zin evenzeer een factor voor het bepalen van het oorlogspotentieel. „The per manent war preparedness of a country, and in particular those trained reserves and that war material which are immediately available, will be of decisive importance in the battles on the outbreak of hostilities." M.a.w. de militariseering van 's lands economische en menschelijke reserves dient te geschieden vóór het uitbreken van den oorlog en niet daarna, omdat het de vraag is of er dan nog tijd zal zijn om te kunnen komen tot een volledige mobilisatie van al deze hulpbronnen. Wanneer een land volgens moderne methoden oorlog wil voeren, zal de gansche industrie moeten worden gericht op oorlogsproductie en zullen enorme voorraden grondstoffen moeten worden verzameld alhans indien deze moeten worden ingevoerd terwijl de beschikbare reserves aan men- schen z.m. geheel mil. geoefend moeten zijn. Het is duidelijk, dat in een dergelijke gigantische oorlogsvoorbereiding een bepaald tijdstip, waarop

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 61