691 tegen een tegenstander, die verpletterd kan worden onder den rollenden muur van stalen monsters, zal alles naar (D) wensch gaan. Zoodra echter een tegenstander niet over land kan worden aangegrepen, is Duitschland's grootste kracht volkomen uitgeschakeld. Verder blijft nog de mogelijkheid van den tweefronten-oorlog; indien deze uitbreekt zal „National Socialist Germany one day have to face all its inexorable consequences", omdat tegenover de 300 D. divn. waarvan slechts V3 deel geheel militair is geoefend, Sovjet-Rusland 400 divn. kan stellen, welke geheel bestaan uit mil. geoe- fenden, terwijl er geen sprake is van eenig D. overwicht inzake bewapening en uitrusting. Frankrijk is het meest blootgesteld aan een D. aanval, omdat het noch de Britsche eilandpositie, noch de enorme Russische uitgestrektheden bezit en omdat zijn leger veel zwakker is dan het Duitsche. De Fr. mil. deskundigen waren niet blind voor de gevaren, welke hieruit zouden kunnen voortvloeien. Begin '35 schreef Maarschalk Pétain„De wanverhouding tusschen het Fr. en het D. Leger dreigt tragisch te zullen worden" en de toenmalige Lt.-Kol. De Gaulle pleitte vergeefs voor een gemot, en gemech. leger. Na een grondig onderzoek, waarbij ook de fouten van het democratische staatsbestel worden aangewezen, komt S. tot de slotsom, dat het Fr. Leger hoewel in sterkte het derde van Europa vergeleken bij het D. volkomen verouderd is, zoowel wat betreft strategische en tactische methoden als de soorten en aantallen der wapens en het systeem van mobilisatie, waardoor hij dit leger tegen het D. weinig kans geeft Engeland s strategische positie is nog steeds heel sterk en kan slechts maritiem ernstig worden bedreigd. In 1937 begonnen de Britten aan den wederopbouw van hun vloot na voltooiing van dit aanbouwprogramma zal de Britsche Vloot in 1942 ongeveer tellen25 slagschepen, 70 kruisers, 9 vliegkampscheperj, 150 moderne jagers en 70 duikbooten. De sterke zijden van de Britsche defensie liggen op het gebied van de reusachtige financieele en industrieele hulpbronnen. Zelfs met het aanbouwprogramma 1937 in uit voering wordt slechts 50 van de capaciteit der scheepswerven gebruikt. Ook op luchtvaartgebied tellen de Britten mee zoowel de piloten als de toestellen "voldoen aan hooge eischen. Karakteristiek voor den Brit is, dat hij eerst „op volle toeren komt na eenige rake klappen te hebben geïncasseerd. Engeland moet beschouwd worden als het land, dat zoowel op strategische als op politieke en economische gronden het best in staat is „a protracted war" te voeren. Echter zal men gedurende de critieke periode 193940 er niet op mogen rekenen, dat een sterke Britsche expeditionnaire macht in geval van oorlog Frankrijk te hulp zal snellen. Italië's oorlogspotentieel acht S. het zwakst van alle groote mogendheden. De zware industrie is totaal onvoldoende „to turn out the volume of armaments necessary for a first-class war", terwijl het gebrek aan grondstoffen bijna beschamend is. De Ital. luchtmacht en zeestrijdkrachten zullen wel eenig gewicht in de schaal leggen, doch over het algemeen moet aan de Ital. weer macht in Eur. verhoudingen althans niet die beteekenis worden toe gekend, welke de Italianen zelve er gaarne aan willen hechten. In deze hoofd stukken vindt de lezer eenige interessante beschouwingen over de strate gische positie van Italië. Ten slotte nog een greep uit de gegevens en beschouwingen m.b.t. Japan. Ook hier geven wij zijn opmerkingen zonder commentaar. „Japan is not the Prussia of the East, as she has often been termed, but merely the Italy of the East." De Jap. zware industrie is zelfs bij benadering niet in staat te voldoen aan de behoeften van het leger. Daardoor is dit naar Eur. begrip pen onvoldoend uitgerust wat betreft vewn., vlgn., zware art., mitrn. en motorvoertuigen. Als gevolg van de geringe ontwikkeling van de oorlogs industrie, zijn de techn. kwaliteiten der vewn. matig. Voor het grootste deel

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 65