Ingediend werden een 5de en 6de aanvullende oorlogsbegrooting tot bedragen 6.726.000.en 29.300.000. De M.v.T. op de 5de aanvullende begrooting vermeldt o.m. dat zij 701 nog voor 1940 een belangrijk bedrag voor defensieversterking zal worden aangevraagd, zoo dient er thans nog op te worden gewezen dat op de be grooting voor 1940, inclusief de vijfde en zesde aanvullingsbegrootingen voor het leger en exclusief de bedragen welke het Moederland ten behoeve van de vloot zou dragen, ruim 60 millioen voor deze versterking is uitge trokken en dat voor het komende jaar vermoedelijk een bedrag van dezelfde orde van grootte zal worden opgebracht. Met de hier aan het woord zijnde leden is de Regeering ten volle overtuigd van de noodzaak tot een zoo spoedig en zoo krachtig mogelijke versterking van de weermachtop het gebied der begrooting valt zooals hooger aan gegeven echter rekening te houden met de practische mogelijkheid tot en het tempo van uitvoering van deze versterking Het is overigens noodig er op te wijzen, dat de mogelijkheid tot uiteinde lijke betaling van de aanschaffingen in Amerika ten nauwste samenhangt met .de ontwikkeling van de deviezenpositie in dollars, dus met de grootte van het exportsaldo. Dit beteekent in de eerste plaats dat jaarlijks weliswaar aanzienlijke, doch geen ongelimiteerde bedragen ter beschikking komen en in de tweede plaats, dat over deze bedragen slechts geleidelijk kan worden beschikt, naarmate de exportopbrengsten binnenvloeien. Daar nu bij bestellingen in de Veree- nigde Staten steeds vooraf een zeker deel van de contractsom moet worden betaald, wordt ter overbrugging van de periode, waarin nog geen voldoende deviezen ter beschikking staan, een beroep gedaan op den goudvoorraad in Amerika, zoowel van de Javasche Bank als van de Nederlandsche Bank. De Regeering heeft de overtuiging, dat deze beroepen v.z.v. als mogelijk is gehonoreerd zullen worden en onderzoekt verder de mogelijkheid op andere wijze, met name in den vorm eener leening van korten looptijd crediet in Amerika te verkrijgen. Voor zoover thans kan worden overzien, loopt de personeelsvoorziening geen gevaar. Met betrekking tot den uitgesproken wensch om o.a. voor de militaire luchtvaart bij de aanneming van personeel niet aan rascriteria vast te houden, kan worden medegedeeld dat bij genoemd onderdeel reeds een aantal Inheemsche jongelieden in opleiding is genomen. Het is echter noch gewenscht noch noodzakelijk, de keuringseischen en de eischen op intellectueel gebied lager te stellen. Eenerzijds toch zou daarmede het belang der betrokkenen niet zijn gediend, terwijl anderzijds het kostbare materieel niet in handen kan worden gesteld van personen, die voor de bediening daar van niet ten volle zijn berekend. De mededeeling in de algemeene toelichting, dat verschillende aanschaf fingen thans rechtstreeks in Amerika moeten worden geplaatst, houdt ver band met de omstandigheid dat tot dusver nagenoeg alle defensiebestellingen over het departement van Koloniën liepen en van daar uit hetzij in Europa, hetzij in Amerika werden geplaatst. Nu deze weg versperd is, dient tot rechtstreeksche bestelling in Amerika te worden overgegaan. is opgesteld voordat de oorlogstoestand was ingetreden. Hoewel het met het oog op de moeilijkheden, welke thans met de aanschaffingen en met de verscheping worden ondervonden, de vraag is, of de verschillende maat regelen, waarvoor credieten worden aangevraagd nog in dit jaar tot een begin van uitvoering zullen kunnen komen, is de begrooting ongewijzigd gelaten omdat ten eerste een volledige omwerking op korten termijn niet mogelijk is en ten tweede op het oogenblik niet met zekerheid valt te zeggen welke maatregelen niet, en welke wèl uitvoerbaar zullen blijken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 75