Het Bataviaasch Nieuwsblad bevatte op 6 en 11 Juni een artikel over Islam en Nazi-dom, het eerste van D. v. d. M., het tweede ontleend aan de Nouvelles de France. 706 van een mystiek „instinct du succes", doch van verbeterde techniek en scherper overleg. Frankrijk echter verwierp zijn betoog, en gaf zich door in hetzelfe jaar, waarin dit brilliante boek verscheen, Foch tot generaal te verheffen over aan de tegengestelde geestesstrooming, aan den geest van Bergson, die zijn vertrouwen stelt in de intuïtie, de haast bovennatuur lijke perceptie, en die bijkans zonder rem of reden gelooft in een occulte kracht van den menschenlijken geest. In het leger was de kolonel de Grand- maison de „hoogepriester" van deze leer het intellect doodt en verdort wat het aanraakt „l'esprit offensif ne se divise pas". Jean de Pierrefieu beschrijft hoe Joffre hoezeer „image du bon sens et de la prudence paysanne" zonder het te merken a.h.w. de gevangene werd van „complot" van jonge Bergsoniaansche stafofficieren, en hun befaamde „plan XVII" overnam zonder de mystieke driestheid, het illussio- nisme ervan te beseffen. Vandaar het beruchte offensief tusschen Mézières en Belfort. De tragische afloop van deze wilde onderneming word geweten aan de voorzichtigheid van den uiterst bekwamen Lanrezac, wiens prachtige carrière gebroken werd. Joffre werd opgevolgd door Foch, en nu vierde de militaire romantiek hoogtij allons-y, attaquez, tout le monde a la bataille De na-oorlogsche theoretici hebben het beleid van Foch geanalyseerd, en aangetoond hoe vaak hij van zijn legers nuttelooze bloedoffers eischte, en hoe weinig „system in this madness" er was. Aldus kwam uit reactie de leer van het defensieve offensief weer in eere aldus ontstond de Ligne Maginot, de psyche van den Chineeschen muur. Het is wellicht nog te vroeg om te beoordeelen of de „raison raisonnante" heeft gefaald bij den slag in Vlaanderen. In Frankrijk heeft men dit wel aldus opgevat, en de Premier riep om „nieuwe mannen, nieuwe methoden". In zekeren zin bedoelde hij daarmede de mannen en de methoden van 1914. Daarmede is niet gezegd, dat de roekelooze fouten van 1914 herhaald zullen worden juist Weygand onderscheidde zich in die periode van het „magné tisme napoléonien" door zijn klare methodiek en zijn oog voor perspectief. Hij was de synthese dier twee geestesbeelden. De soldat-citoyen is zich van dit geleerde dispuut weinig of niets bewust. Hij laat dat over aan de „brévetés'In hem leeft slechts één gedachte, één liefde, één verlangen zijn heilig vaderland. En zoo groeit uit de menigte van kleine luiden een heldenschaar, bezield met een verheven eenvoud, gestuwd door een onsterfelijken geest. Een Fransch schrijver heeft kort geleden de Ligne Maginot vergeleken bij den pas van Roncevalen den verrader Fénélon bij een onzer tijdge- nooten. De vergelijking is nog verder te vervolgen gelijk de geest van Roland in Frankrijk ontembaar en eeuwig bleef bestaan, zoo zal de geest van den soldat-citoyen, zelfs ondanks terugslag en overmacht, nooit sterven. Al zou het ergste waarheid worden toch zal l'Homme Enchainé zijn ketenen steeds weer verbreken. Het is van belang ons rekenschap te geven van de houding, die men in de landen van den Islam aanneemt ten opzichte van het conflict, dat de aan dacht van de heele wereld gespannen houdt. Niet alleen de Geallieerde Mogendheden, die verantwoording dragen voor een groot deel van de Islam- gebieden, maar ook de totalitaire staten achten het van groot belang, dat de Islam sympathie kan hebben voor hun streven. Ze hebben in de laatste jaren geen moeite te veel geacht om de Islam-landèn te winnen voor hun zaak.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 80