Aldus D. v. d. M. Thans de Nouvelles de France. 708 Toen ons land overvallen werd lieten de drie klassieke landen van den Islam spontaan him warme sympathie voor Nederland weten. Thans lazen we met dankbaarheid hoe in Mekka in de Masdjid al Haram een bidstond voor ons land werd gehouden. Onze dank gaat uit naar de uit enkele duizenden bestaande Ned.-Indische kolonie te Mekka en naar Koning Bin Sa'oed, van wien we weten dat hij een vriend is van Nederland en dat zijn waardeering voor Holland's houding tegenover den Islam, oprecht is. Onze Islam-kenners hebben in de goede dagen van vrede een taal gesproken en meer nog geschreven, die in Arabië en Egypte is gewaardeerd en die contacten en vriendschappen heeft doen ontstaan, die door geen Berlijnsche radio-propaganda in de Arabische taal geschaad kan worden. Dat Hadramaut de behoefte had een afzonderlijke verklaring van sym pathie met de Hollandsche zaak, via de Adensche autoriteiten de wereld in te zenden, heeft ons niet verwonderd. Wij wisten, dat de fiere mannen van dit wondere land met hun vrije overtuiging aan onzen kant zouden staan, en in gedachten steken we hun de hand der vriendschap toe als dank voor deze zoo gewaardeerde daad. Moslimsche medeburgers van Nederlandsch-Indië, Mekka en Cairo kozen voor de zaak van Holland en de Geallieerden Wij handhaven allen vereenigd De instellingen van Dr. Goebbels hebben de laatste jaren millioenen marken uitgegeven voor de Duitsche propaganda in het land van den Islam. Zij heeft slechts het volgende resultaat opgeleverd Vanaf de eerste oorlogsdagen heeft Syrië zijn gehechtheid aan de Fransche zaak getoond. De partijstrijd nam een einde, als bij tooverslag werden veree- nigingen van uiteenloopende strekkingen ontbonden. De Syrische sheik Ali el Dakr, die bij de geheele Arabische bevolking groot aanzien geniet, verklaarde„De taak van de Muzelmannen in de geheele wereld bestaat in deelname aan de overwinning op de bedriegers, die beweren een boven natuurlijke zending te moeten vervullen, maar die in werkelijkheid de vol keren tot slavernij brengen en de vereering van het geweld stellen boven Godsvereering". Sheik Kamel Kassab, hoofdleider in Damascus, uitte zich aldus „Onze godsdienst is een godsdienst van menschelijkheid, die vijandig staat tegenover den barbaarschen geest, dien Hitier zich eigen heeft gemaakt, hij veroordeelt de daden van Nazi-Duitschland, dat de volken onderdrukt". In Egypte, een van de intellectueele middelpunten van den Islam door zijn centrum der theologische studiën „Al Azhar" en zijn universiteit, heeft de fascistische partij „La jeune Egypte" zich tegen Duitschland verklaard en de „Wafdparty", die trachtte de huidige pro-Engelsche regeering omver te werpen, was de eerste om in de Kamer voor de oorlogsverklaring te stemmen. Het bekende Arabische tijdschrift „Al Hilal" wijdde zijn Novembernummer aan den oorlog. De sympathie voor de zaak der Geallieerden treedt onver holen aan den dag in de geschriften der letterkundigen en professoren aan de Arabische universiteit. „Het 'belang der democratieën valt samen met het algemeen belang. De overwinning der democratieën zal veiligheid en vrede brengen". En over Frankrijk schrijvend „Een heldennatie, die zonder morren opofferingen weet te dragen, die weet te overwinnen, die allen het voorbeeld geeft van gemoedsrust, uithoudingsvermogen, vastberadenheid en doorzettingskracht". In Palestina hebben de vaak bloedige tegenstellingen tusschen Arabieren en Joden niet verhinderd, dat het land zich voor Engeland uitsprak en de dagbladen van den Groot-Mufti hebben zelfs verklaard dat het lot van Palestina verbonden is aan dat van Groot-Brittannië. Irak, het petroleumland, hetwelk middelpunt van de Duitsche propaganda is geweest, draalde niet den Duitschen ambassadeur zijn paspoort te geven

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 82