3. MEDEDEELING VAN DE REDACTIE-COMMISSIE VAN HET WETENSCHAPPELIJK JAARBERICHT. Dit jaar is het een kwart eeuw geleden, dat het Wetenschap pelijk Jaarbericht van de Indische Krijgskundige Vereeniging voor het eerst het licht zag. Onder de huidige omstandigheden zullen aan de herdenking van deze gebeurtenis slechts de voren staande woorden worden gewijd. Die omstandigheden hebben, ook reeds voordat Nederland daad werkelijk in den oorlog werd betrokken, ons aller werk doen toenemen en zijn voorts oorzaak geweest, dat verschillende vak tijdschriften niet of slechts na min of meer aanzienlijke vertraging ter beschikking kwamen van hen, die hun medewerking voor den 25sten jaargang hadden toegezegd. Niettemin hebben zij, behoudens enkele zeer begrijpelijke uitzonderingen, en zij het op een lateren dan den gebruikelijken datum, hun woord gestand gedaan, waarvoor onze commissie hun hier mede namens de leden dank zegt. De opgesomde feiten zijn voorts oorzaak, dat het onzer com missie niet mogelijk is, het Wetenschappelijk Jaarbericht 1939 binnen afzienbaren tijd op normale wijze te doen verschijnen zij vermeent in het belang en met instemming van de leden te handelen, door over te gaan tot geleidelijke publicatie in enkele achtereenvolgende nummers van het I.M.T. Hoewel daarbij niet kan worden vastgehouden aan de gebruikelijke volgorde van de hoofdstukken, zal er naar worden gestreefd, elke aflevering v.z.m. een afgerond geheel te doen vormen. Met nadruk vestigt de commissie nog de aandacht op het vol gende, hetgeen in het bijzonder geldt voor de hoofdstukken tactiek en techniek. Gelet op het tijdstip van samenstelling van de bij dragen, het tijdsverloop, hetwelk zij bestrijken, en de schaarsche gegevens omtrent de krijgsverrichtingen in 1939, hebben de schrijvers daaromtrent weinig kunnen mededeelen, noch rekening kunnen houden met het feit, dat de Duitschers thans onze vijanden zijn. De aan hun methoden en opvattingen bestede aandacht heeft de commissie gemeend te moeten handhaven, niet uit een zieke- lijken hang naar „neutraliteit", doch omdat slechts hij, die de wijze van optreden van zijn vijand terdege kent en zelf weet toe te passen, in staat is, hem te verslaan, zij het niet vandaag den dag, noch wellicht de volgende maand, misschien ook niet het volgende jaar, doch zeker op den duur Dat leert de geschiedenis. Tenslotte volge de gebruikelijke mededeeling, dat de mede werkers verantwoordelijk zijn voor den inhoud van hun bijdragen. Namens de redactiecommissie R. BAKKERS. 636

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 8