716 De mogelijkheid, eenheden over groote afstanden te verplaatsen, en de groote beweeglijkheid scheppen de gelegenheid, dergelijke cavalerie- afdeelingen zoowel tactisch als strategisch verrassend naar tijd en plaats in te zetten. Het voordeel van pantsering tegen vuur uit de normale infanterie-wapens is bekend veronzijdiging van pantserafweergeschut des vijands vereischt snelle manoeuvres. Tegen vliegtuigen beschikt elk voertuig over een luchtdoelmitrailleur. Voortdurende aandacht moet worden geschonken aan de verstrekking van bedrijfstoffen en munitie hiertoe dienen speciale voertuigen. Bagage wordt tot het uiterste beperkt. Tot de meest voorkomende opdrachten voor deze cavalerie behooren verkenning op grooten afstandde gewenschte gegevens worden zoo noodig door het gevecht verworven snelle inbezitname en voorloopige bezetting van bepaalde punten inzet tegen vijandelijk gemotoriseerde of gemechaniseerde colonnes stichten van verwarring door optreden in 's vijands rug vervolging het vertragende gevecht. Bij de uitvoering van deze opdrachten is steun van vliegtuigen van groot belang. Uit de huidige oorlogspractijk is wel gebleken dat het terrein al zeer moeilijk moet zijn om voor gemechaniseerde lichte troepen een onoverko- menlijke hindernis te vormen. De verdediging tegen dergelijke eenheden is zeer moeilijk, in het bijzonder voor wat betreft het gebruik van pantserafweergeschut. Verdeelt men de afweerwapens, dan zullen zij den aanvaller ophouden en vertragen, doch tenslotte niet afdoend blijken. Houdt men de wapens bijeen en wordt dit onderkend dan is de kans groot, dat de aanvaller zich door goed en snel manoeuvreeren toch een weg weet te banen. Het schijnt wel dat het eenige antwoord op mechaniseering is „countermechanization" en het zorgdragen voor tijdige waarschuwing, te verkrijgen door verkenning op grooten afstand en in nagenoeg alle richtingen, gepaard aan het organiseeren van een snelle overbrenging van berichten. L. Artillerie. Tactisch gebruik. In de M.S. van April '40 geeft mj. de Ruyter van Steveninck in „Recht- streeksche steun door artillerie", aan de hand van de Nederlandsche voor schriften een zeer lezenswaardige beschouwing over dit veel besproken doch nog steeds niet geheel opgeloste vraagstuk. In het algemeen kan deze steun op drie wijzen tot stand komen nml. 1. door een te voren opgemaakt plan 2. door verzoeken om vuursteun van de inf.odtn. 3. op initiatief van den art.cdt. Hoewel in ons A.T.V. de laatstbedoelde methode bij het verleenen van rechtstreekschen steun niet wordt genoemd, wordt zij toch nog wel veel gepropageerd en zou zij b.v. kunnen worden toegepast wanneer de vbn. tusschen de inf. en de haar steunende art. zijn verbroken. Gaarne onder schrijven wij echter de uitspraak van S.„Initiatief bezitten is een loffelijke eigenschap, maar het op eigen initiatief brengen van art.steun voor de eigen inf. is een gevaarlijk bedrijf". In het gunstigste geval zal het initiatief zich beperken tot het treffen van de noodige voorbereidingen om het vu., zoodra de inf. er om vraagt, onmiddellijk te kunnen openen. In wezen blijven dus slechts de twee hiervoor onder 1 en 2 genoemde methoden over. Bij het verleenen van rechtstreekschen steun moeten twee beginselen in het oog worden gehouden, en wel le. de inf.cdt. heeft den plicht, de plaatsen

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 90