717 waar de steunende art. haar vun. moet brengen, nauwkeurig aan te geven en 2e. de artillerist moet alles in het werk stellen, ten einde in staat te zijn onmiddellijk wanneer dat wordt verzocht het vu. te kunnen leggen op een in corn, aangegeven terreinstrook, zonder dat het noodig is eerst in te schieten. Hiermede wil niet gezegd zijn, dat de art. uitsluitend kaartvun. zou afgeven en niet zou inschieten. De art. moet haar gegevens vooruit bepalen op zooveel mogelijk markante punten in het voorterrein. S. neemt dan achtereenvolgens het verleenen van rechtstreekschen steun in beschouwing tijdens a. de vdd. b. de le phase van den av. op een vdd.stl. c. de 2e phase van den av. op een vdd.stl., d.i. wanneer de art. van stl. moet veranderen om de inf. effectief te kunnen blijven steunen. d. de nad.mch. en de inlei dende gvn.e. de vervolging. ad a. levert over het algemeen geen groote moeilijkheden op, afslui- tingsvun., stormvun. enz. kunnen tijdig worden voorbereid ad b. in den aanvang zullen ook hier voorbereide vun. worden afgegeven. De moeilijkheden beginnen te spreken zoodra de inf. vraagt om het afgeven van niet voorbereide vun. Als beginsel geldt hier, dat de inf.cdt. geen niet- voorbereid vu. mag doen afgeven zonder dat zijn voorste tpn. daarvan tevoren op de hoogte zijn gesteld. Gaat de wensch om steun van de voorste tpn. uit, dan zal de cdt., die het verzoek doet, maatregelen moeten nemen om te voorkomen, dat zijn tpn. vooruit gaan voordat hij een antwoord, hetzij toestemmend, hetzij afwijzend, op zijn verzoek heeft ontvangen ad c. in deze phase gaat de samenwerking inf.art. als regel met veel moeilijkheden gepaard aangezien men dan veelal in een gebied komt t.a. waarvan men zoowel wat betreft de terreinsgesteldheid als de zich in het terrein bevindende vij. organen, over minder gegevens beschikt dan tijdens de eerste phase het geval was. Bovendien zal men zuiniger met de mu. moeten omgaan daar men als regel zal moeten volstaan met den voorraad, welke zich in de eigen mu.voertuigen van de afd. bevindt en op aanvulling van achteren niet onmiddellijk kan rekenen. Ook hier zal het echter voor den artillerist zaak zijn z.s.m. vuurgegevens te bepalen op terreinvoorwerpen. Daarvoor is het noodig, dat over wg.ptn. wordt beschikt weshalve S. de invoering van wg.ladders bepleit ad d. de technische uitvoering is te vergelijken met die tijdens de onder c besproken periode ad e. hierbij kent men in het algemeen niet het tactische begrip recht streekschen steun meestal zullen de onderdeelen der art. onder de bevelen van de cdtn. der inf.eenheden worden gesteld. Mj. de R. v. St. vestigt er verder nog den nadruk op, dat de uitdrukking „rechtstreeksche steun" bij de inf. wel eens illussies wekt, die in werkelijk heid niet worden verwezenlijkt, illusies van iets, dat men vlak bij de hand heeft en naar eigen behoefte kan inzetten. Men kan zich dan ook indenken, dat de cdtn. van de voorcien. enkele stukken geschut in de hand prefereeren boven 12 stukken vrij ver achter den rug. Een dergelijke versnippering zou echter de technische eigenschappen van de art. volkomen miskennen nml., dat zij op elk gewild tijdstip haar sterk geconcentreerde kracht kan doen gevoelen op elk willekeurig punt van het gebied, dat binnen haar dracht valt. Het beginsel moet zijn „hoe lichter het wapen en hoe kleiner de dracht, hoe lager het onderdeel waarbij men het kan indeelen". Dit geldt niet alleen voor de art., doch eveneens voor de zware inf.wapens. S. besluit zijn artikel met eenige aanteekeningen omtrent de taak van den art.off.- inlichter (in Indië berichtoff.) en den art.waarnemer. Hij wijst er hierbij op, dat b.v. bij de nadmch de wg.patn. van de art. zich niet los moeten bewegen van den bat.cdt. der inf. Het verdient aanbeveling zooals in Indië ook veelal geschiedt een groep te vormen van de in het bat.vak optredende art.inlichtingsgp. en de art.wg.patn. (afd. voor wg. en vbd. b.v. bestaande uit een bij.cdt. met 1 of meer wg.ptn.). De cdt. van een dergelijke gp. blijft

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 91