4. TWEE NIEUWE GASMASKERS door G. T. FERGUSON, Kapitein der artillerie. Binnenkort zullen twee nieuw model gasmaskers worden inge voerd, nml. een nieuw legergasmasker en een gasmasker voor burgerpersoneel, dat bij het leger is ingedeeld. Hoewel deze gasmaskers zullen worden beschreven in het binnenkort te verwachten wijzigingsblad op het V. Gab. II, komt het niet ondienstig voor, hier een beknopt overzicht te geven van de redenen, welke hebben geleid tot de invoering van nieuwe typen, en van de factoren, waarmede bij hun vervaardiging is rekening gehouden. Dit overzicht zal echter geenszins trachten, een min of meer wetenschappelijke verhandeling te geven over het gasmaskervraagstuk alle beschouwingen over de details van de constructie van gasmaskers en filterbussen zijn dan ook achter wege gelaten. HET LEGERGASMASKER N.M. Hoewel het bestaande type legergasmasker (hierna te noemen O.M.) als zoodanig goed bruikbaar is, kleven daaraan enkele nadeelen, welke bij de nieuw model gasmaskers zijn ondervangen. Deze nadeelen zijn o.m. a. het gasmasker A (sponsrubberrand) geeft geen gasdichte afsluiting op z.g. „moeilijke gezichten". Ten einde dit bezwaar op te heffen, werd het gasmasker B (slappe rand) ingevoerd, waarmede onder alle omstandigheden een gasdichte afsluiting werd verkregen, zij het veelal na zeer zwaar aanhalen van het bandenstelsel, waardoor vooral op het voorhoofd een hinderlijke druk optrad hoofdpijn en verdooving van zenu wen op het voorhoofd waren daarvan het gevolg b. het richten met geweer of karabijn met opgezet gasmasker is slechts mogelijk na het aannemen van een bijzonderen stand, welke afwijkt van de normale aanslaghouding, hetgeen bij minder goed geoefend personeel een groote kans op het ontstaan van gaslekken medebrengt c. het gebruik van binoculaire instrumenten is bij opgezet gas masker niet mogelijk. 637

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 9