5. TACTISCH GEBRUIK VAN VECHTWAGENMIJNEN door de W. I. ALGEMEEN. Een uit vechtwagenmijnen samengestelde hindernis heeft meer effect dan eenige andere even snel aan te leggen versperring tegen gepantserde voertuigen, daar bij goede maskeering volkomen verrassing kan worden bereikt, terwijl bij een poging tot door schrijding althans een gedeelte der oprukkende vechtwagens blij vend buiten gevecht wordt gesteld. Mijnversperringen kunnen worden aangelegd in die terrein- deelen en wegen, waarvan vaststaat dat zij niet voor eigen verkeer zullen moeten worden gebruikt. Weliswaar kunnen in mijnen velden doorgangen worden uitgespaard voor het eigen verkeer (welke doorgangen uiteraard snel onbegaanbaar moeten kunnen worden gemaakt) doch over het algemeen verdient dit geen aan beveling, daar hierdoor een kanalisatie van het verkeer teweeg wordt gebracht, welke zeer moeilijk kan worden gemaskeerd. Evenals elke andere versperring moet ook een mijnversperring met eigen vuur kunnen worden bestreken, zoowel voor het ver nietigen van de tot stilstand gekomen pantservoertuigen als ter voorkoming van het geheel of gedeeltelijk opruimen der hindernis. Een aanval met gepantserde eenheden zal een moment tot stil stand komen bij het onklaar raken der voorste wagens in het mij nenveld van dit oogenblik moet zooveel mogelijk gebruik worden gemaakt voor het met pantserafweergeschut buiten gevecht stellen van de op dat tijdstip zeer kwetsbare aanvalswagens. Zijn echter door omstandigheden geen pantserafweerwapenen beschikbaar voor het bewaken van een mijnversperring, dan is het toch steeds noodzakelijk dat de hindernis door automatische infanteriewape- nen wordt bewaakt, ten einde te beletten dat de vechtwagenbeman- ning het voertuig verlaat. De plaatsen waar mijnversperringen zullen worden gelegd wor den bepaald door de tactischen commandant, waarbij moet worden getracht aan de volgende eischen te voldoen Ie. de hindernis moet goed bewaakt en onder vuur genomen kunnen worden 2e. het doorschrijden of omtrekken moet, zeer zeker bij smalle versperringen, uitgesloten zijn, zoodat de vijand wordt gedwongen de versperring op te ruimen dan wel keert te maken 649

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 21