Bij de tweede peiling wordt wederom de (nieuwe) meetafstand ingevoerd in de vluchttijdplaat. Deze verschuift een weinig, waardoor het cirkeltje in verticalen zin wordt bewogen. Door draaiing aan knop G wordt het gevonden afstandsverloop ingesteld. Bij deze draaiing draait ook de afstandsverloopliniaal, waardoor het lichtcirkeltje horizontaal wordt medegenomen. Een verande ring in afstand vindt hierdoor niet plaats de verticale afstand van het cirkeltje tot de horizontale lijn door het punt C geeft nog steeds het bedrag aan van dooden tijd -f- vluchttijd naar de meetplaats. Aan de onderzijde van den trefplaatsbepaler bevindt zich de liniaal B, waarop een trefplaatsliniaal N is bevestigd (zie fig. 8) x) De draaiing van het handwiel D wordt als afstand overgebracht naar de differentiaal H en opgeteld bij den ingestelden meet afstand. Door nu de trefplaatsliniaal N met behulp van het handwiel D op het midden van het lichtcirkeltje te brengen, wordt een grootere of kleinere afstand ingevoerd. Hierdoor verschuift het vluchttijdblok, het lichtcirkeltje beweegt zich tengevolge van deze verschuiving langs de afstandsverloopliniaal naar boven of naar beneden onder de trefplaatsliniaal N uit. Door draaiing aan het handwiel D wordt deze liniaal weder op het lichtcirkeltje gebracht enz. Deze handeling wordt voortgezet totdat het licht cirkeltje onder de trefplaatsliniaal blijftin de practijk kost zulks zeer weinig tijd. Op de boven aangegeven wijze wordt de tref- afstand voor het directiepunt bepaald. Als toelichting hierop diene nog het volgende. In fig. 9 is C het punt C van den trefplaatsbepaler CA geeft aan den verticalen afstand van het cirkeltje tot het punt C, zijnde De trefplaatsliniaal N is geteekend in figuur 8. In het schema (fig. 6) is slechts het begin en het einde van de trefplaatsliniaal N als enkele streep aangegeven. Bij de afleesstreep van deze liniaal staat atrpo. aangegeven. C A - do ode/? /yd doc/Z/yd do/d v//d- J B Fig. 9. 727

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 13