zijdelingsche richting worden op overeenkomstige wijze aange bracht als de afstandcorrecties. De CD wordt aangebracht als zijdelingsche correctie. Voor gebruik bij directe richting is aan de liniaal BB een index aangebracht, die langs een vasten verdeelden rand van den tref- plaatsbepaler loopt. Op dezen rand wordt nu de zijdelingsche richting als stand dwarsarm afgelezen, welke stand overeenkomt met de horizontale verplaatsing van de trefplaatsliniaal N ten opzichte van zijn nulstand. Daar de doode tijd op 0 is geplaatst, is de horizontale verplaatsing in dit geval vltd. X doorzeiling -f- zijdelingsche correctie (waarin de CD), hetgeen gelijk is aan den zijdelingschen voorhoudhoek, welke aan den vuurmond moet worden gegeven om het projectiel op het gewenschte punt te doen neerkomen. Uit het vorenstaande volgt, dat zoowel bij de directe als bij de indirecte richting de zijdelingsche richting op dezelfde wijze wordt geconstrueerd. Tusschen beide methodes bestaat slechts dit verschil, dat de indirecte richting iets gevoeliger is voor een verandering in de doorzeiling, doordat een foutieve -dzl. met een grooter getal wordt vermenigvuldigd. De bezwaren, die vroeger tegen de indirecte richting werden aangevoerd, zijn thans bij het geschut van 15 en 12 cm vervallen. Het is derhalve onjuist, de directe richting imperatief voor te schrijven. De indirecte richting blijft altijd het voordeel van snelle vuuropening houden omdat doelaanduiding aan de stukken achter wege kan blijven. Dit voordeel spreekt vooral des nachts, wanneer een snelle vuuropening van groot belang is. Bij het lichte geschut (7.5 cm) blijft de directe richting van voordeelzoolang de zijdelingsche richting nog met stooten wordt geconstrueerd, kan snelvuur op kleine doelen, die eenige door zeiling vertoonen, slechts met directe richting worden toegepast. Voor de gevallen waarin snelvuur bij indirecte richting kan worden toegepast, wordt verwezen naar onderdeel 4 van dit hoofdstuk (blz. 733). De constructie van den trefplaatsbepaler is zoodanig dat op elk gewild oogenblik van indirecte op directe richting kan worden overgegaan, hetgeen de doelaanduiding aan de stukken vereen voudigt. ad C. De drielioekrekenaar dient voor het omzetten van de trefgegevens van het directiepunt in schietgegevens voor het stuk (schootsrichting en schootsafstand). Daar zoowel de cop. (het directiepunt) als de plaats van het stuk topografisch met juistheid bekend zijn, is de lijn stukdoel na bepaling van den trefafstand en de trefrichting meetkundig volkomen bekend, en daardoor schootsafstand en schootsrichting. Hierbij moet echter het voorbehoud worden gemaakt, dat schoots- 730

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 16