afstand en trefafstand niet te veel van elkaar mogen verschillen anders ontstaat een vluchttijdverschil, waardoor het projectiel te vroeg of te laat op de trefplaats aankomt. Een en ander wordt nader de oogen gezien bij de keuze van het directiepunt. 4. Werking van het vuurleidingstoestel bij toepassing van de groote horizontale basis. A. BIJ VUREN IN EEN TEMPO VAN 15" a 20". a. Indirecte richting. Voor een duidelijk begrip van de werking van het toestel zullen beginnend met de eerste meting (het eerste schelsignaal) achtereenvolgens in het kort de verrichtingen van de verschil lende bedieningsmanschappen worden besproken. Onmiddellijk na het eerste schelsignaal geven de hoekmeters hun standen telefonisch door naar den meetplaatsbepaler. Na instelling van meetafstand en meetrichting, drukt de daartoe aan gewezen bedieningsman op een knop, waarop bij den trefplaats- bepaler een controle-lampje gaat branden. De bedienaars van den trefplaatsbepaler puncteeren, waarna de bedienaar van de zijdelingsche richting door op een knop te drukken de af leeslampjes van de verlichting van de schalen voor afstand en zijdelingsche richting bij de driehoekrekenaars doet ontbranden, waarop de bedienaar van den meetplaatsbepaler het controle-lampje bij den trefplaatsbepaler dooft. De aflezers tele- foneeren de standen voor afstand en zijdelingsche richting naar de stukkenhierna zorgt de bedienaar van de zijdelingsche rich ting van den trefplaatsbepaler er voor, dat de lampjes uitgaan. Bij het tweede schelsignaal wordt op den meetplaatsbepaler dezelfde handeling verricht als bij het eerste. Op den trefplaatsbepaler worden achtereenvolgens afstandsver loop en doorzeiling ingesteld en de trefplaats bepaald, waarop de bedienaar van den trefafstand op een knop drukt. Bij den bedienaar van de zijdelingsche richting gaat nu een controle lampje branden ten teeken, dat de trefafstand is ingesteld (en daardoor het lichtcirkeltje geen verplaatsing meer ondergaat). De bedienaar van de trefrichting controleert of zijn trefplaats- liniaal zich nog op het lichtcirkeltje bevindt en drukt vervolgens op het controleknopje voor de afleeslampen van de driehoek rekenaars. Het branden van deze lampen geeft aan, dat mag worden afgelezen, waarop beide bedieningsmanschappen punc teeren. De aflezers van de driehoekrekenaars telefoneer en hun standen naar de stukken, enz. Vervolgens geeft de daginvloedrekenaar de daginvloedcorrecties op aan de bedienaars van den trefplaatsbepaler, die deze instellen. 731

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 17