zijn uitgeworpen, hetgeen neerkomt op een landing ineens van ongeveer 1200 man). Bij het neerkomen zullen zij eenige verliezen lijden door het breken van ledematen e.d., doch ernstig zullen deze verliezen niet zijn, terwijl die ten gevolge van vuur geheel zullen afhangen van de plaats van uitwerpen, welke zooals reeds werd opge merkt eenerzij ds daar zullen worden gekozen, waar geen afweerwapens zijn opgesteld, anderzijds zoo dicht mogelijk bij het aan te vallen object. Het verzamelen, opstellen en in verband brengen van op den grond neergekomen parachutisten kost, door het gelijktijdig uitwerpen, ook lang niet zoo veel tijd als vroeger werd aangenomen. In sommige buitenlandsche legers neemt men aan, dat daarmede voor een compagnie hoogstens een kwartier is gemoeid. Wat de invloed van het terrein betreft, heuvelachtig en bosch terrein, rivieren e.d. zullen min of meer ernstige hindernissen vormen. Voor diepe moerassen geldt weliswaar hetzelfde, doch deze zijn over het algemeen bij voor aanval in aanmerking komen de objecten veelal nog wel te vermijden door den aanvaller. Sawah's daarentegen zullen n.h.v. een landing eerder vergemak kelijken dan beletten. De afweer op den grond dient te zijn gericht op een z.s.m. on schadelijk maken van de gelande valschermtroepen waarbij wij in de eerste plaats de twee aan het gebruik van luchttroepen klevende nadeelen moeten uitbuiten. Het eerste nadeel is, dat hun optreden het element verrassing mist, mits onze waarschuwings dienst zoowel in de lucht als op den grond goed functionneert. Het tweede nadeel is 'het na de landing althans aanvankelijk volkomen gemis aan mobiliteitde luchttroepen zullen dit trachten te ondervangen door zoo dicht mogelijk in de nabijheid van het aanvalsdoel te landen, hetgeen ons dus dwingt een bezetting bij voor ons van belang zijnde objecten te handhaven. (Wij herinneren er aan, hoe de Duitschers in Nederland door het aanhouden van auto's en autobussen hebben getracht, dit nadeel te veronzijdigen. Wellicht zullen luchttroepen in de naaste toekomst in staat zijn, lichte auto's a.a. mede te voerenmet het transport van deze voertuigen, lichte vechtwagens en geschut gehouden proeven wijzen wel in die richting). Een aanval in grooteren stijl vereischt echter een landing op iets grooteren afstand. De bewapening van de luchttroepen is gebleken te bestaan uit geweren, een groot aantal lichte automatische wapens als geweer- en pistoolmitrailleurs, mitrailleurs, handgranaten, lichte granaat werpers en naar verluidt zelfs licht geschut. Het moet voorkomen worden, dat zij in den rug van de al dan niet strijdende troepen kunnen ageeren. Onze verdediging dient daarom in de eerste plaats te zijn gebaseerd op verrassing, hetgeen groote 738

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 24