gekomen, liet 'hij den gordel met de foudralen aan een 6 m lang touw vieren, zoodat deze voor den man zelf den grond bereikten en hem daardoor bij de landing niet hinderden. Een voor infanteriecommandanten belangrijke aanwijzing over de grootte van het benoodigde landingsoppervlak geeft een te Villa- coublay in 1937 gehouden oefening. Daarbij debarkeerden 3 trans portvliegtuigen op 600 m hoogte 40 valschermsoldaten. De com mandant en ondercommandanten sprongen met vertraagde val schermopening, waardoor zij het eerst landden en terstond de lei ding op zich konden nemen. Het dalen duurde in maximum 120 sec., terwijl alle landingspunten binnen een rechthoek van 200 X 300 m waren gelegen. x) Een andere oefening bestond uit het bij het aanbreken van den dag op een afstand van 250 km van het vliegveld inzetten van een valscherm-vernielingsdetachement. Op 7 km van het doel werd geland boven geheel onbekend, uit bouwland bestaand terrein. Een zestal springers daalde zonder letsel in een bosch, hetgeen hun niet belette, zich te verzamelen. De beoogde brugvernieling gelukte. In Frankrijk werd de behoefte aan indeeling van pistoolmitrail leurs per groep gevoeld. De opleiding ruimde plaats in aan wed strijden in het oriënteeren, marcheeren en schieten terstond na de landing op alle tijdstippen van den dag. De bekende schrijver commandant A. Langeron behandelde in ,,Les Ailes" (1937) een typeerend voorbeeld van een verrassend optreden door valschermtroepen als een ,,cas concret", waarvan het verloop wonderwel overeenstemt met wat ons is bekend van de luchtacties tegen Waalhaven en den Moerdijk, ook v.w.b. de schendingen van het oorlogsrecht. Het verloop van deze „Verras sing uit de lucht", zij hier in het kórt weergegeven. Als geval was gekozen de luchtoverval bij het uitbreken van den oorlog op een groote luchtbasis, n.l. Avord nabij Bourges, dus diep (400 km) in het binnenland gelegen. De vlakke omgeving is gunstig voor valschermtroepen, die er snel kunnen verzamelen. In den aan het intreden van den oorlogstoestand voorafgaanden vooravond had de aanvaller op verschillende vliegvelden verspreid een honderdtal transportvliegtuigen gereed staan voor het vervoer van 1500 parachutisten, uitgerust met 3 dagen vivres, 8 dagen mu nitie en per man een veld-radiotelefoonpost. Elke bemanning was in het bezit van het marsch-, debarkements- en operatiebevel voor den tusschen 2.50 en 3.10 het was Juni in te zetten overval 742 1) Zie I.M.T. 1939. Nr. 1. Luchtinfanterie en valschermtroepen, door S. H. A. Begemann.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 28