op Avord. De vliegtuigen koersten afzonderlijk en op verschillende hoogten naar het doel ten einde den vijand geen aanwijzingen te verschaffen uit hun aanvliegroute. Bij den verdediger bestond de gereedheidstoestand, doch men was niet gealarmeerd. Iedereen overnachtte op het vliegveld, zoodat bij alarm terstond tot bevelsuitgifte, c.q. uitvoering van voorbe reide maatregelen kon worden overgegaanhet overbrengen der vliegtuigen naar geheime terreinen, 'het optrekken der bewakings compagnieën naar hunne mitrailleurposten, enz. De overval. De 100 vliegtuigen bereikten onopgemerkt hun object en debar- keerden de parachutisten op minimum hoogte d.i. 200 m op drie verschillende, 5 km van Avord gelegen punten. Slechts een boer die niets begreep van hetgeen plaats vond, merkte hen op. Ten einde de aandacht van het eigenlijke doel der onderneming af te leiden, wierpen de vliegtuigen alvorens terug te keeren een uur lang bommen op de gebouwen rond het vliegveld, hetgeen groote verwarring stichtte. In dit uur waren de parachutisten verzameld en opgerukt naar het vliegveld, waar zij tijdig aankwa men om een op hun komst nog volkomen onvoorbereiden vijand te verrassen en met vuurwapens en handgranaten te verslaan. Te 5.00 was de aanvaller meester van het vliegterrein. Lichtsignalen hielden de vliegtuigen op de hoogte van den gang van het gevecht. De verhezen bedroegen 200 man. Daarop bezetten de luchtsoldaten de omringende dorpen waarna zij met koortsachtige haast overgingen tot den aanleg van veld- versterkingen voor de talrijke automatische wapenen. Iedere com mandant, iedere man kende zijn taak en tegen den middag was een gordel van werkjes gereed. Omstreeks dien tijd landden een tiental, krachtig door jachtvliegtuigen beschermde, transport vliegtuigen te Avord. Na het debarkement van 200 man verster king bombardeerden deze vliegtuigen nog vele verbindingen in de omgeving. De verwarring bij den verdediger. De gebeurtenissen te Avord van het aldaar te 2.56 gegeven alarmsignaal tot 4.00 waren omstreeks 6.00 min of meer juist ter kennis gekomen van den militairen commandant te Bourges. Deze besloot een bataljon in te zetten ter herovering van het vlieg terrein. Inmiddels had een vijftigtal gelijk met de parachutisten gelande en als boeren vermomde geheime agenten in de omgeving van Bourges verschillende vernielingen en ontsporingen uitgevoerd en contact opgenomen met andere reeds ter plaatse aanwezige ge heime agenten. Een geheim radio-zendapparaat gaf hun berichten door naar Avord, welks bezetting aldus werd ingelicht omtrent 743

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 29