Omtrent den benoodigden opleidingsduur valt moeilijk een ge gronde meening uit te spreken, zoolang de aan de opleiding te stellen wenschen niet duidelijk zijn omschreven. De opleiding zal bestaan uit twee deelen, het eigenlijk infanteristische en het luchtvaartkundige het bijbrengen van de juiste in het vlieg tuig en in de lucht te volgen gedragsregels, en van de behandeling van het valscherm. Dit luchtvaartkundige deel zou in minimum kunnen omvatten o.a. het snel aan- en uitdoen van het harnache- ment, het vouwen en de werking van het valscherm, het gedrag bij de landing, het snel en ordelijk embarkeeren in een vliegtuig en het snel daaruit debarkeeren. Behalve voor het kader lijkt het ons niet noodzakelijk dat allen daadwerkelijk den vrijen parachute sprong beoefenen. Indien valschermen met mechanische opening worden gebezigd, behoeft de springer zelve niets te doen, aangezien het valscherm in dat geval na het afspringen wordt geopend door den ruk, veroorzaakt door het koord waarmede het valscherm aan het vliegtuig was verbonden. Bij een normaal georganiseerde oplei ding behoeft dit luchtvaartkundige deel waarschijnlijk niet langer dan 2 a 3 weken te duren. Improvisaties op onderwerpelijk gebied zijn uitgesloten. Zoo zijn b.v. de verkeersvliegtuigen van de K.N.I.L.M. wel qua ruimte bruikbaar als transportvliegtuig, doch zij missen een ge- schikten uitgang. In de lucht wordt de gewone scharnierende deur dezer vliegtuigen door den krachtigen luchtstroom met geweld dicht gedrukt, hetgeen belet, ze langs dezen weg te verlaten. Eerst na het inwendig uitneembaar maken van deze deuren hetgeen een moeilijk werk zal zijn worden deze vliegtuigen geschikt voor het vervoer en uitwerpen van parachutisten. Aan de samenwerking in de lucht tusschen vliegtuigbestuur ders en valscherm-commandanten zou de noodige aandacht moeten worden geschonken. De snelheid van inzet van valschermtroepen is bijna gelijk aan die van het luchtwapen. Men telle bij den voor dit wapen benoo digden tijd slechts op den duur van debarkement en verzamelen - te samen Vz uur en den tijd van verderen opmarsch naar het doel. Tegenover den langeren duur van den inzet staat, dat de actie van de valschermtroepen permanent is terwijl die van het luchtwapen slechts intermittent kan zijn. Ten slotte nog de volgende opmerkingen. Bij een debarkementshoogte van 300 m bedraagt de daaltijd ongeveer een minuut, bij toenemende hoogte naar verhouding meer met steeds grootere kans op afdrijven. Slechts zeer goed geschoolde parachutisten zullen ter vermindering van de lan- dings-spreiding de vertraagde valschermopening kunnen toe passen. 746

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 32