lengte-stangen vindt plaats met 2 leeren riemen. Het is dus mo gelijk, het draagzeil geheel los te laten hangen of stevig te be vestiging aan het stalen raam. Bij de uitrusting van deze draagbaar behoort, behalve de leeren riemen, een ijzeren dwarsbuis, die ter hoogte van de knieën van den gewonde, onder het loshangende zeil kan worden geschoven, zoodat hij in een half zittende houding komt te liggen (fig. 1 en 5). Aan het voeteneinde bevinden zich 2 extensie-klemmen, waar door de onderste ledematen door tractie aan den schoen kunnen worden gefixeerd (fig. 6 en 7). Door het aanrijgen van de touwen aan hoofd- en voeteneinde van de draagbaar en het aanspannen van de beide leeren riemen, wordt het draagzeil gespannen (fig. 8) dit kan in korten tijd geschieden. De dwarsbuis wordt thans boven het zeil aangebracht en maakt het mogelijk, de door mij ontworpen spalk te monteeren (fig. 10, 11, 12). Gebruiksmogelijkheden. 1) Geheel loshangend zeil vervoer van rug-gewonden (fig. 4) 2) Geheel loshangend zeil met ondergeschoven dwarsbuis. a) vervoer van personen met borst- of buikschoten één der leeren riemen wordt ter hoogte van den rug onder het zeil beves tigd, zoodat de gewonde kan leunen (fig. 5). b) vervoer van gewonden met schedel-letsels de leeren riem wordt ter plaatse van den hals bevestigd (fig. 9). c) vervoer van personen met verwondingen van de onderste extremiteitende extensie-klemmen zijn onder tractie aan den schoen bevestigd (fig. 6 en 7). Men ziet uit de afbeeldingen hoe eenvoudig het is de draagbaar op de juiste wijze te gebruiken. Zoodra de dwarsbuis goed onder de knie is geplaatst, ligt de gewonde zooals hij behoort te liggen. 3) Strak gespannen zeil a) voor plat vervoer van gewonden (fig. 8). b) met voor de bevestiging van de spalk boven het zeil aange brachte dwarsbuis voor het vervoer van gewonden met letsels aan de onderste extremiteiten (fig". 10 11 12 en 13) en voor de nabehandeling van operatief behandelde extremiteiten verwon dingen (fig. 14). Samenvatting. Er is een draagbaar geconstrueerd, welke een vervoer mogelijk maakt, dat zich volkomen aanpast aan den aard der verwonding. De gewonden kunnen op afdoende wijze worden geïmmobiliseerd, waardoor het vervoer van het gevechtsterrein naar de fronthospi talen op minder pijnlijke en wat betreft de wondverhoudingen op gunstiger wijze mogelijk wordt. 749

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 39