1. AUGUSTUS 1940. Het zal niet worden vergeten, dat Holland, hoewel onder den voet ge- loopen, doorvocht in de persoon van zijn Staatshoofd. En het zal evenmin worden vergeten, dat dit een Vrouw is geweest. (Uit de Engelsche pers). Voor eiken Nederlander, waar hij zich ter wereld ook bevindt, is Augustus nu reeds meer dan een halve eeuw een bijzondere maand. 2 Augustus en 31 Augustus, het waren data, die met het klimmen der jaren voor hem steeds meer beteekenis kregen. De Koningin werd Regentes, werd Koningin-Moeder. Welk een innige beteekenis heeft dit woord ook nu nog voor ons allen, welk een diepe vereering ligt er niet in besloten voor Haar, die uit den vreemde in ons Oranjehuis kwam. Dat Haar geboortedag zes jaar na Haar heengaan nog is herdacht, het is meer dan een enkel gebaar. De Prinses werd Koningin. Vredeskoningin zou Zij worden genoemd, die zooveel deed voor het handhaven van den vrede en waar het toch tot oorlog mocht komen voor het verzachten van den krijg, voor het ook dan nog betrachten van gerechtigheid en menschelijkheid. Wanneer wij zeggen, dat bij het eigen volk warme genegenheid en in het buitenland eerbiedige waardeering Haar deel werd, dan schieten wij in woorden tekort. Eerbiedige waardeering in het buitenland tot in het Oosten een man optrad, die zich een Atilla en een Dsjengis Khan ten voorbeeld heeft gesteld, ja, reeds heeft overtroffen. Doch dat zal hem niet helpen, zijn Catalaunische velden te ontloopen. Zoo zal de parallel zijn te trekken en niet met Filips II, die hoe slecht ook toch immers was de wettige vorst. Thans geldt geen enkel recht, tenzij het vermeende recht van den sterkste. Doch al heeft het onze Vorstin als haar grooten voorzaat „om land, om luid' gebracht", wij zullen het niet erkennen, nu niet en nooit Schoon zou de viering van Koninginnedag zeker zijn geweest Wat al valt er dit jaar niet te gedenken Er is immers meer dan de zestigste geboortedag Vijftig jaar Koningin, zij het dat Haar Moeder de eerste acht jaren het bewind voerde. Zelfs wanneer men daarmede rekening houdt en dus komt tot 42 jaar is dit nog een regeeringsperiode, langer dan die van eenig ander Oranje vorst 719

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 3