Wanneer aan deze grondbeginselen wordt voldaan, schept men betere wondverhoudingen, terwijl door de vermindering van pijn en bloedverlies, die hiervan het gevolg zijn, de algemeene toestand en het moreel verbeteren. Het materieel, waarover de Militair Geneeskundige Dienst beschikt voldoet niet voor het nemen van beide evenvermelde voorzorgsmaatregelen voor de wondbehande- ling. Fixatie met nood-, rottan- of Thomasspalken waarborgt geen voldoende immobilisatie en behoorlijke tractie en tegentractie. De Thomasspalk drukt op pijnlijke wijze in de lies en ontspant de spieren niet voldoende. De door mij ontworpen spalk (I.M.T. 1939 nr. 8) maakt het mogelijk, ook rekening te houden met den bovengenoemden 2en, 3en en 4en eisch, waaraan het vervoer van gewonden moet voldoen. Zij zou echter reeds op het slagveld of in de gewondennesten door de verbandploegen moeten worden aangelegd. Het monteeren en aanleggen van de spalk onder de ongunstige omstandigheden van het gevechtsterrein zal vermoedelijk te veel eischen stellen en tijd kosten. Daarom is een draagbaar geconstrueerd, die in de voorste linies kan worden gebruikt en waarop de gewonden zonder moeite en tijdverlies in een gunstige houding kunnen worden gelegd (zie artikel nr. 6 in deze aflevering)Monteeren van de spalk is dus niet noodig. Eisch 2 en 3 geven duidelijk aan, dat de gewonde zoo vroeg mogelijk in de goede ligging moet worden gebracht, liefst op de plaats, waar hij gevallen is, anders in de gewondennesten. In hoofdzaak gaat het om extremiteiten-verwondingen, die in de gewondennesten moeten wachten. Buikgewonden, die niet tijdig kunnen worden vervoerd, zijn toch ten doode opgeschreven. Ligt de extremiteit geïmmobiliseerd met ontspannen spieren onder tractie en tegentractie, hetgeen op de nieuwe draagbaar mogelijk is, dan wordt het allerbeste gedaan, dat menschelijkerwijze onder dergelijke omstandigheden mogelijk is. Om dit doel te bereiken moet echter iedere gewonde een draag baar kunnen krijgen of op de juiste wijze worden gespalkt en aldus blijven liggen tot hij zijn definitieve chirurgische behande ling ondergaat. Op welke wijze zou dit doel zijn te verwezenlijken De beste oplossing zou naar mijn meening zijn, dat de verband ploegen de beschikking krijgen over drie draagbaren voor iederen man één die hetzij opgerold over den schouder wordt gedragen (fig. 1), hetzij dusdanig worden vervoerd, dat er één gebruiksklaar wordt gehouden en de beide andere op een bepaalde wijze (fig. 2) worden geschoven tusschen de riemen, die het zeil van den uitgespannen brancard dragen. Bovendien zou iedere hospitaalsoldaat twee spalken kunnen meevoeren, opgeborgen in zijn draagbaar. Zoodra een gewonde wordt gevonden, wordt één draagbaar in gebruik genomen de andere worden óf door den derden man meegedragen óf ergens gedeponeerd, dicht bij de gewondennesten, zoo dat zij na het wegbrengen van den gewonde 752

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 46