bij het terugloopen naar het gevechtsterrein gemakkelijk kunnen worden gevonden. De spalken kunnen door een kleine modificatie gebruikt worden zonder draagbaar als een Braunsche spalk (zie mijn artikel hier voor) Zij worden aangelegd in de gewondennesten. De extremiteit ligt dus onder tractie gefixeerd en de gewonde wacht onder zoo gunstig mogelijke omstandigheden de transportaf deelingen af, wien immers door een zwaar spervuur of anderszins vaak langen tijd wordt belet hun werk te verrichten, zoodat de critieke tijd wordt overschreden. Dan is juist een goede ligging van belang. Hetzelfde geldt voor letsels, die met mosterdgas zijn besmet, waardoor de plaatselijke weerstand van het weefsel ernstig wordt benadeeld, zoodat des te meer immobilisatie en voorkomen van secundaire letsels van belang moeten worden geacht. Volgens Spire en Lombardy, wier gegevens bij de tegenwoordige wijze van oorlogvoeren vermoedelijk zullen moeten worden her zien, vallen op 500 soldaten ongeveer 30 gewonden, waarvan 65 extremiteiten-letsels. De helft van deze verwondingen is zwaar en middelzwaar. Schedel-, borst- en buikverwondingen nemen in beslag, waarvan de helft zwaar en middelzwaar. We kunnen dus bij 500 man rekenen op ongeveer 15 gewonden, die vervoerd zullen moeten worden, waarvan 10 extremiteiten-verwondingen. Dit aantal is aan den hoogen kant, omdat van de middelzware verwon dingen ongetwijfeld verschillende marsc'hvaardig zijn. In het alge meen zijn immers 70 marschvaardig gewond, terwijl 30 lig gend of zittend moeten worden vervoerd. Wij willen echter aan nemen, dat twee compagnieën met ongeveer 500 man 30 gewonden hebben gekregen, waarvan 15 moeten worden vervoerd op een draagbaar. Deze twee compagnieën beschikken over twee verband- groepen of twaalf hospitaalsoldaten. Ik meen dat een goede oplos sing voor het vervoer van deze gewonden zou bestaan in de boven voorgestelde voorziening, waarbij iedere verbandploeg de beschik king krijgt over drie draagbaren en zes spalken. Op deze wijze is reserve-materieel aanwezig voor het geval het gevecht lang duurt en aanvulling van materieel niet mogelijk of het aantal gewon den groot is. Dit voorstel is echter slechts uitvoerbaar indien de draagbaren en spalken worden vervaardigd van duraluminium het tegenwoordige materiaal is te zwaar voor bedoelde reorgani satie. Het gewicht van een draagbaar en twee spalken met toebe- hooren van duraluminium overschrijdt 10 kg niet. Twee verbandgroepen (vier verbandploegen) kunnen op deze wijze twaalf gewonden met borst-, buik- en schedelletsels vervoe ren naar de gewondennesten (waar ze blijven liggen op de draag baren tot de transportploegen hen komen halen), terwijl 24 ge wonden met extremiteiten-letsels per draagbaar naar de gewonden nesten worden gebracht, waar zij worden voorzien van de spalk 753

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 49