(fig. 3 en 4) die in gebruik wordt genomen als Braunsdhe of als abduetie-spalk. In totaal kunnen deze twee verbandploegen 36 zware en middelzware gewonden in de goede ligging in de gewon dennesten achterlaten. Volgens de gegevens van Spire en Lom- bardy zijn zij dus ingesteld op 72 gewonden bij twee compagnieën, indien men aanneemt dat 50 van de gewonden zwaar of middel zwaar is (waarbij dan ook alle middelzware gewonden per draag baar worden vervoerd, hetgeen in de practijk wel niet het geval behoeft te zijn)Houdt men zich echter aan de gegevens, die ver melden, dat 70 van de gewonden marschvaardig is en 30 vervoerd moet worden, dan zouden twee verbandgroepen ingesteld zijn op 120 gewonden, hetgeen een belangrijke gevolgtrekking kan zijn. Aldus kunnen alle gewonden op de juiste wijze in de gewon dennesten worden achtergelaten in afwachting van de transport- ploegen. Zooals gezegd, is deze oplossing slechts mogelijk bij gebruik van duraluminium. Blijft het materieel van ijzer, zooals thans het geval is, dan kan alleen aandacht worden geschonken aan extremiteiten-verwondingen en blijven de overige verwon dingen ondoelmatig en slecht verzorgd in de gewondennesten achter. Immers door het zware gewicht kan iedere verbandploeg slechts één draagbaar meevoeren, waarmede zooals ook tot nu toe het geval is alle gewonden naar de gewondennesten moeten worden gebracht. Alleen de extremiteiten-letsels kunnen op de spalk worden gelegd de andere gewonden moeten meer of minder doelmatig op den grond worden uitgespreid. Bij handhaving van het bestaande materiaal van de draagbaar, zou ik iederen man van de verbandploeg twee spalken met toebehooren willen mede geven, waarmee gemakkelijk alle extremiteiten-letsels in de gewondennesten kunnen worden gespalkt. Draagbaren en spalken van duraluminium zouden moeten wor den gebruikt tot de plaats waar de operatieve hulp kan worden gegeven. Na de operatie kan de gewonde op de ijzeren draagbaar worden getild en daarop blijven liggen. Het blijkt dus, dat slechts de verbandploegen moeten worden uitgerust met materieel van duraliminium. De hulpverbandplaats krijgt het materieel onder haar beheer dat terug komt van de fronthospitalen en zorgt voor de verdere verspreiding daarvan. Ook de transportafdeelingen gebruiken ijzeren draagbaren, waarmee zij de in de gewondennes ten op de nieuwe spalk liggende gewonden met extremiteiten letsels vervoeren. Wanneer het om technische redenen niet mogelijk zou blijken te zijn, draagbaren van duraluminium te vervaardigen, kunnen door het aan iederen man van de verbandploeg verstrekken van twee spalken (liefst van duraluminium) ten minste de extremi teiten-letsels naar behooren worden vóórbehandeld. 754

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 50