Op deze wijze kan mijns inziens een oplossing worden verkre gen voor eisch 2 en 3 van het vervoer van gewonden in oorlogstijd in het algemeen, waarbij de nadruk wordt gelegd op het gebruik van de nieuwe draagbaar in de voorste linies, waardoor de gewon den binnen eenige minuten in de goede houding komen te liggen. Medisch is het kernpunt van het gewondenvervoer, nl. het wach ten op de transportploegen in de gewondennesten, voor het groot ste deel van de verwondingen (nl. de extremiteiten-letsels) door het gebruik van de nieuwe spalk zonder draagbaar naar mijn meening naar behooren opgelost. Rest nog eisch 4, nl. het vervoer van de chirurgisch behandelde gewonden, indien plotseling evacuatie noodzakelijk is. Er zijn veel vormen van verwondingen, die na de operatieve behandeling een vervoer contra-indiceeren. Helaas kan daarmede vaak geen reke ning worden gehouden, zoodat de minst nadeelige wijze van ver voer, die tevens het snelst kan worden bereikt, de beste is. De nieuw ontworpen draagbaar maakt zoowel een vervoer van borst en buikgewonden mogelijk als van rug- en extremiteiten-gewon den. Vereischte is echter, dat de gewonde onmiddellijk na de ope ratie op de draagbaar komt te liggen, hetzij met loshangend zeil, zonder spalk (borst- en buikgewonden), hetzij met gefixeerd zeil met spalk (letsels van de onderste extremiteiten) (zie mijn arti kel hiervoor). Hij kan dan onmiddellijk per trein, ziekenauto of anderszins worden vervoerd, zonder dat de gunstige ligging behoeft te worden verlaten. Samenvatting. Er wordt een voorstel gedaan, het gewondenvervoer in dien zin te reorganiseeren, dat aan iederen hospitaalsoldaat van de verbandploegen een draagbaar en twee spalken van bijzondere constructie en vervaardigd van duraluminium worden verstrekt. Op deze wijze kan worden bereikt, dat de gewonden in de gewon dennesten in de voor het letsel gunstigste houding de transport- ploegen kunnen afwachten, waardoor het nadeel van -het verstrij ken van den critieken tijd sterk vermindert. Vier aldus uitgeruste verbandploegen hebben genoeg materieel bij zich voor een aantal gewonden, dat ongeveer deel van de sterkte van twee compag nieën bedraagt. 755

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 51