Dit plan, het zg. plan „van Waveren c.s.", betrof de oprichting van stadswachten in verschillende groote plaatsen op Java en in de Buitengewesten. Bedoeld plan, waaraan de Regeering reeds Haar goedkeuring hechtte, vindt hieronder een korte uiteenzetting. De taak der stadswachten vormt een aanvulling op de legertaak en bestaat hoofdzakelijk in het uitvoeren van plaatselijke bewa- kings- en beschermingsopdrachten. Met het oog hierop maakt de stadswacht dan ook onderdeel uit van het Leger zij draagt dus een geheel militair karakter. Het personeel van de stadswacht wordt gerecruteerd uit le de reserve-, militie- en landstormpliohtigen, behoorende tot de voor opkomst bij mobilisatie vrijgestelden of voorloopig vrijgestelden, dus zij, die behooren tot de zg. „noodformaties" 2e vrijwilligers behoorende a. tot de groep Nederlanders, in den leeftijd van 18 t/m 55 jaar, voor zoover niet reserve-, militie- of landstorm- plichtig b. tot de groep niet-Europeanen, Nederlandsche onderdanen, in den leeftijd van 18 t/m 55 jaar a en b met dien verstande, dat zij niet op eenigerlei wijze na mobilisatie een bestemming bij de land- of zeemacht hebben (bijv. reservekorpsen van oud-militairen enz.). Ten einde deelname door een groot aantal vrijwilligers mogelijk te maken, werden de eischen voor toelating laag gesteld. De gegadigden behoeven nml. slechts aan de volgende voorwaarden te voldoen le bij een geneeskundige keuring lichamelijk geschikt zijn be vonden voor de hun toegedachte taak 2e een schoolopleiding hebben genoten, overeenkomend met het met goed gevolg afloopen van een school voor lager onderwijs 3e bij voorkeur de Nederlandsche taal machtig zijn. De tot de noodformaties behoorende reserve-, militie- en land- stormplichtigen, worden verplicht bij de stadswachten opgeroepen, terwijl de vrijwilligers een vrijwillig verband bij het leger aangaan om dienst te doen bij de stadswacht voor den duur van den oorlog of zooveel korter als door den Legercommandant wordt bepaald. Om de gedachten te bepalen is de verhouding Nederlanders (ver plicht -f- vrijwillig) tot Chineezen (Arabieren enz.) en Inheem- schen als 2:1:1. De wapening en uitrusting werden door het Comité tot oprich ting van stadswachten vastgesteld en aan de goedkeuring van den Legercommandant onderworpen. De bewapening, waarbij aan het automatische wapen een zeer ruime plaats in toebedeeld, is zeer modern en eigent zich uiteraard in het bijzonder voor de aan de stadswachten toegedachte taak. Voorts zullen de stadswachten gedeeltelijk worden uitgerust met automobiele vervoermiddelen om een snelle verplaatsing en inzet mogelijk te maken. 760

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 56