De kleeding der stadswachten wijkt af van het gewone uniform. Zij zal vermoedelijk bestaan uit een overhemd, rijbroek en bivak muts van grijsgroene legerstof, een bamboehoed van legermodel, en zwarte beenkappen en schoenen. Als onderscheidingsteeken wordt op de schouderpassanten het uit dof metaal vervaardigde stadswapen aangebracht, Rangonderscheidingsteekenen worden op de voorgeschreven wijze op den kraag gedragen. De opleiding en oefening der stadswachten, welke in den vrijen tijd zullen worden gehouden, is als volgt gedacht. Begonnen wordt met de opleiding van de ingedeelde reserve-officieren en het onder de stadswacht reeds aanwezige militie- en landstormplichtig kader, zoo noodig van nieuw kader. Zoodra deze officieren en dit kader in bepaalde onderdeelen voldoend zijn geoefend, leiden zij de overige leden van de stadswacht in deze onderdeelen op. Intus- schen gaat de officiers- en kaderopleiding verder, en hand in hand hiermede ook de verdere oefening van de overige stadswacht leden. Leden, die tijdens de opleiding blijken geven niet te vol doen, worden van hun verbintenis ontheven. Begonnen wordt met de oprichting van de Stadswachten Batavia 800 man) en Medan 800 man) de andere groote steden op Java en in de Buitengewesten zullen later volgen. Over eenigen tijd zal dus over een orgaan worden beschikt, dat mobiel en modern uitgerust als het is voor het handhaven van orde en rust in bedoelde steden en haar onmiddellijke omgeving een waardevolle aanvulling vormt van het leger. Een groot voordeel hierbij is, dat ten volle profijt kan worden getrokken van de plaatselijke kennis der stadswachtleden, hetgeen aan dit instituut nog grooter waarde verleent. Met het commando over de stadswachten zullen mogelijk gep. officieren (hoofdofficieren) worden belast, die in den aanvang, voor zoover zulks noodzakelijk en mogelijk mocht zijn, voor in structiedoeleinden zullen kunnen beschikken over een beroeps kapitein en eenig lager beroepspersoneel. De commandanten der stadswachten zijn rechtstreeks onderge schikt aan den betrokken Divisie- of Territoriaal Commandant. Zij treffen de noodige voorbereidingen en regelingen voor de orga nisatie, de indeeling en de oefeningen en ontwerpen tevens de vereischte voorschriften. Het noodzakelijke administratieve per soneel moet uit de stadswadhten zelf worden betrokken. Zooals wij reeds opmerkten, baarde de oefening van dienst- en reserveplidhtigen, alsmede van hen die daartoe hebben behoord, geen bijzondere moeilijkheden. Voor bedoelde personen werd het instituut der „Vrijwillig oefenende landstorm" (V.O.L.) of wel „Vrijwillige oefencorpsen" (V.O.C.) in het leven geroepen. Gelijk de naam zegt, betreft het hier voornamelijk een vrijwillige oefe ning in den vrijen tijd van dienst- en reserveplichtigen, die met groot verlof zijn. Hoewel de oefeningen geheel vrijwillig zijn wil 761

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 57