763 a. tweemaal uur lichamelijke oefening onder leiding van een bevoegd z.m. militair-onderwijzer, dan wel van een reserve- of dienstplichtig gedi plomeerd leeraar in lichamelijke oefening. Voor zoover daartoe gelegenheid bestaat, wordt deze lichamelijke oefening voorafgegaan door theorieën. Na een les in lichamelijke oefening wordt geen andere dienst gevergd. De lichamelijke oefening kan nu en dan worden vervangen door oefeningen op de hindernisbaan. b. éénmaal V2 uur exercitie, aanvankelijk ongewapend later exercitie met wapen éénmaal 14 uur voorbereidende gymnastische oefeningen, richt- en aanslagoefeningen met het geweer en voorbereidende schietoefeningen in voorgeschreven en niet voorgeschreven houdingen éénmaal uur vechten met de blanke wapens. c. éénmaal een marschoefening, zonder veldzak, aanvankelijk ongewapend, daarna afwisselend ongewapend en gewapend, de af te leggen afstanden opklimmend van 515 km. Behandeling van de marschtucht. Ook te beoefenen het marcheeren door het terrein buiten de wegen, afwis selend gewapend en ongewapend. Doelhet verwerven van behendigheid in het zich verplaatsen door het terrein en het overwinnen van hindernissen zonder bijzondere hulpmiddelen. Deze oefeningen af te wisselen of te com bineeren met het overbrengen van mondelinge berichten door het terrein, kaartlezen en gebruik van het kompas. d. éénmaal gedurende uur de behandeling van het geweer als vuur wapen éénmaal 1 uur handgranaatwerpen (Voorbereidende oefeningen en oefeningen met de exercitie handgranaat). e. Theorieën. Te verdeelen over de oefendagen en te houden op daartoe geëigende uren voor of na de practische oefeningen. Bij de theorieën te behandelen leerstof Onderhoud, inrichting en werking van het geweer en verdere wapening. Onderhoud kleeding, schoeisel en uitrusting. Krijgstucht. Verplichtingen op wacht (als post- en wachthebbende) of op patrouille (kampementswacht in den garnizoensdienst bij rust- en marschbevei- liging bij V.P.T.L.-oefeningen) Hygiënisch onderricht. Voor km.-personeel. Inrichting werking, onderhoud en bediening van het wapen. Naarmate voldoende bedrevenheid is verkregen, kunnen de marschoefe- ningen in het terrein worden gecombineerd met of worden vervangen door eenvoudige oefeningen a.d.z. a. Rust- en marschbeveiliging, verkenningen. b. Terreinwinnen tijdens den aanval met brigades en sectiën. c. Patrouillegang door het terrein. d. Marschen met kleine afdeelingen door stadsgedeelten en kampong complexen, waarbij bijzondere aandacht te schenken aan strenge inachtneming van orde en tucht, opdat de patrouille een beeld geeft van kracht, vlotheid en vastberadenheid. e. Het zich met kleine afdeelingen snel verplaatsen naar bepaalde punten, daar een opstelling innnemen en deze punten bewaken of de toegangen afsluiten (b.v. kantoren)Het onschadelijk maken van zich verzamelende of tot een te beschermen object doorgedrongen personen (kwaadwilligen, parachutisten). Voor de beoefening hiervan kunnen soortgelijke groepen als tegenpartij worden ingedeeld, welke opdracht ontvangt naar het object door te dringen. Het zich met kleine afdeelingen onopgemerkt bij dag en bij duis ternis verplaatsen en het binnendringen van terreingedeelten, b.v. onbe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 59