Voorts nog dit. Hiervoor is aangegeven, dat de bewapening en uitrusting van de vrijwillige oefencorpsen door het leger in bruik leen worden verstrekt. Met de stadswachten is zulks niet het gevalzij zullen de aan schaffing van het benoodigde zelf moeten bekostigen, d.w.z. wij allen te zamen zullen dit moeten doen door op onbekrompen wijze bij te dragen in de „Krachtig Indië"-actie, welke thans uitsluitend op dit doel is gericht. Daarom wekken wij den lezer op, aan deze actie op even onbekrompen wijze zijn geldelijken steun te ver- leenen als eerst aan het „Koningin Wilhelmina oorlogsfonds". Wij eindigen tenslotte met een tweetal aanhalingen uit de 27 Juli j.l. door dr. Mansvelt voor de Nirom-microfoon gegeven uit eenzetting. 764 woonde begroeide 'terreinen, kampong-complexen e.d. uit een richting, waaruit men niet wordt verwacht. g. Met grootere afdeelingen, bijv. 1 of 2 sectiën, stadsgedeelten of kam pong-complexen afsluiten met het doel het binnendringen te beletten of het ontvluchten daaruit tegen te gaan. h. Het snel instappen in auto's met het oog op het vervoer van afdee lingen per auto het snel verlaten van het voertuig. De Stadswacht wordt geen schutterij, schietvereeniging of andere vage vorm van defensiemaatregel. Dit instituut is naar doel en vorm nauwkeurig bepaald. Dit doel is een organisatie te scheppen in den rug van het Leger ter bescherming van strategische en andere vitale punten, een gewapende macht te vormen van voldoende sterkte en paraatheid om op te treden tegen aanvallen van de 5de colonne of van parachutisten, zoodat voor dat doel geen krachten aan het Leger onttrokken behoeven te worden. (Bewapening en organisatie van deze corpsen hangen dan ook ten nauwste samen met dit doel. De Stadswachten hebben in de eerste plaats een locale taak vandaar de naam. Zij zullen echter geen op zichzelf staande organisaties vormen, maar deel uitmaken van het Leger en geheel op militaire wijze worden opgeleid, geoefend en georganiseerd. Het Vrijwillig Oefencorps, dat zijn ontstaan dankt aan het prijzenswaardig initiatief van de Vereeniging van Reserve-Officieren, is geen strijdorganisatie, doch niet anders dan een oefenings- en opleidingsinstituut voor militie- en landstormplichtigen, waarvan oorspronkelijk alleen het Leger profijt zou trekken. De bedoeling is nu ook voor de Stadswacht de algemeene militaire africhting toe te vertrouwen aan het Vrijwillig Oefencorps, dat zijn oplei dingscapaciteit dan ook zal moeten uitbreiden en dat zich thans ook zal gaan toeleggen op de opleiding van nog geheel ongeoefenden. Degenen, die geschikt zijn bevonden, zullen, voorzoover zij niet ingelijfd zijn bij het Leger, overgaan naar de Stadswacht, waar zij een op het speciale doel gerichte na-opleiding ontvangen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 60