12. EENIGE INDRUKKEN VAN DE PHILIPPIJNEN door F. G. L. WEIJERMAN, Majoor van den Generalen Staf. Dank zij de vergunning, met verlof naar Europa gaande via Amerika te reizen, waren wij in de gelegenheid gedurende een week kennis te maken met de Philippijnen, een archipel omvattende rond 7080 eilanden met een gezamenlijk oppervlak van 144.000 vierkante mijlen, bewoond door 17 millioen inwoners en met schier evenveel rijkdommen gezegend als Nederlandsch-Indië. Door den in de laatste jaren sterk toegenomen export van land en mijnbouwproducten alsmede door de per medio 1946 in het vooruitzicht gestelde onafhankelijkheid verdienen de Philippijnen zoowel om economische redenen als uit een oogpunt van politiek en defensie onze bijzondere belangstelling. Welken invloed zullen de marktprijzen ondergaan, wanneer de Philippijnsche producten (vooral suiker, tabak en vezel) in 1946 niet meer van Amerikaansche invoerrechten zijn vrijgesteld doch op de vrije markt zullen moeten mededingen Welke plaats zullen de onafhankelijke Philippijnen in het O.-Aziatisch deel der wereld innemen En ten slotte om ons tot enkele der tallooze vragen te beperken - op welke wijze zullen onze noordelijke buren hun uitwendige veiligheid beschermen Wij willen den indruk, dien wij ons over e.e.a. na het korte bezoek aan de Philippijnen, na de vele gesprekken, welke wij onderweg met personen uit het land voerden, alsmede na hetgeen wij hierover lazen hebben gevormd, hier in het kort weergeven. Het jaar 1898 bracht het einde van een lange periode van Spaansche overheersching, tijdens welke Spaansche invloeden als taal1) en Roomsch-Katholieke godsdienst2) zich sterk deden gelden. Daarbij had Spaansch bloed zich in sterke mate met dat der Inheemschen gemengd. 766 b De vele Spaansche mestiezen spreken meestal Spaansch ook in de Inheemsche talen (er zijn in de Philippijnen 87 verschillende stammen met talrijke uiteenloopende talen) treft men vele Spaansche (ook Maleische) woorden aan. 2) 98 der bevolking is Roomsch-Katholiek.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 62