Op 1 Mei 1898 versloeg de Amerikaansche Admiraal Dewey de Spaansche vloot bij Manila, waarna 1 Juni de eerste Ameri kaansche expeditionnaire troepen uit San Francisco naar de Phi- lippijnen vertrokken, den 15en van dezelfde maand gevolgd door een tweede troepenmacht. Het gerucht van een bedreiging van deze transportvloot door een Spaansche scheepsmacht, welke naar Manila onderweg zou zijn, werd niet bewaarheid Admiraal Camera's vloot kwam niet verder dan Suez. Na Honolulu en Wake-eiland te hebben aangeloopen bereikte men ten slotte Manila, waar bij Cavite de tegenwoordige basis van de Ame rikaansche vloot in het Verre Oosten werd geland. Begin Augustus waren 12.000 man gelegerd in het 3 mijl z. van Manila gelegen Camp Dewey (een geïmproviseerd bivak in de sawah's). De Duitschers schenen echter roet in het eten te zullen gooien. Admiraal von Diderichs (op het vlaggeschip Kaiserin Augusta) saboteerde namelijk de door Dewey afgekondigde blokkademaat regelen en hinderde ook overigens het optreden der Amerikanen in niet geringe mate ten einde in troebel water te visschen (in dien tijd deed de honger naar koloniën zich in Duitschland even eens voor). Dewey zette zich echter schrap en toen de Engelsche Admiraal Chichester niet inging op het Duitsche voorstel, geza menlijk tegen de Amerikaansche maatregelen te protesteeren, verlieten de Duitsche schepen de baai van Manila zonder iets te hebben bereikt. V/el wist Duitschland van Spanje de op vier en meer dagen varen ten o. van de Philippijnen gelegen eilanden groepen (w.o. de Marianen) te verkrijgen, welke het bij den vrede van Versailles in 1919 echter zou verliezen. Na de landing dér expeditionnaire troepen was de nog door de Spanjaarden bezette hoofdstad Manila het operatiedoel van de Amerikanen, die den steun hadden van enkele reeds eenigen tijd tegen de Spanjaarden in opstand zijnde stammen. Op 13 Augustus had de gecombineerde aanval van leger en vloot plaats. Na een korte schermutseling, waarbij 5 Amerikanen werden gedood en 43 werden gewond (voordien waren in totaal 14 Amerikanen gedood en 60 gewond)viel de stad nog denzelfden dag, waarmede het lot der Philippijnen was beslist. Bij den vrede van Parijs in 1898 moest Spanje o.m. Cuba, Puerto-Rico en de Philippijnen aan de Vereenigde Staten van N.-Amerika afstaan (Amerika betaalde aan Spanje een bepaalde som). Een partij ondei leiding van Aguinaldo bleef echter tegen het Amerikaansche gezag ageeren. Zoo werden de Vereenigde Staten plotseling een koloniale mogendheid en openden zich wijde perspectieven voor scheepvaart, land- en mijnbouw, export van Amerikaansche industrieproducten enz. Gemis aan koloniale ervaring en de omstandigheid, dat men in het uitgestrekte moederland gezegend is met schier onuitput- 767

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 63