den, waardoor hun invloed in den Pacific behouden blijft, hetgeen voor den Amerikaanschen handel en scheepvaart van groot belang is. Reëele politiek alzoo. De Amerikaansche vlag en souvereiniteit in de Philippijnen moeten blijven Het is duidelijke taal, maarzij komt wellicht te laat. Huiverig, andermaal in een oorlog buiten Amerika te worden betrokken, ontevreden door de concurrentie op eigen markt van Philippijnsche producten (suiker en tabak)zich gebonden achtend door de talrijke instemmende uitlatingen van Amerikaansche staatslieden m.b.t. de onafhankelijkheid, willen thans zeer vele Amerikanen en liefst maar zoo vlug mogelijk volledig los zijn van de Philippijnen. Wat 1946 zal brengen is op het oogenblik dan ook een open vraag. Nagenoeg alle Amerikanen in de Philippijnen maar ook vele Philippino's (met name de zakenlieden) zien de toekomst bij een onafhankelijk worden zeer somber in. De krachtige bevordering van het onderwijs door de Amerikanen heeft geleid tot het door hen wel niet voorziene gevolg, dat jaarlijks aan de universiteit ongeveer 600 personen afstudeeren, terwijl slechts voor 15 academici een passende betrekking in de maat schappij openstaat. De overigen worden klerk op een salaris van 40 pesos (1 peso 0,93) of gaanin de politiek hun kans probeeren. De cultures zijn onder de bescherming van de Amerikaansche invoerbepalingen zoo sterk uitgegroeid, dat men wel mag zeggen dat de Philippijnen thans economisch geheel van de Vereenigde Staten afhankelijk zijn. Het aandeel, dat Amerika in de opbrengst der cultures heeft, is echter uiterst gering. Van het jaarlijks nationaal inkomen van de Philippijnen (rond 200.000.000) komt ongeveer 30 toe aan de suiker. Van 1909 tot 1930 steeg de suikerproductie met rond 1200 Verreweg het grootste deel van het aantal suikerfabrieken is in handen van Philippino's slechts 2 van de 49 zijn Ame- rikaansch bezit. Het tweede product is copra. Van de klappercultuur leven circa 750.000 menschen. De copra wordt gebruikt voor de vervaardiging van zeep, margarine en andere plantaardige olieproducten. Het z.g. „coprameal", waarmede ook het schip, dat ons van Manila naar Amerika vervoerde, werd beladen, wordt gebruikt voor vee-voeder. Ook voor copra-import uit de Philippijnen in Amerika bestaan voordeelige invoer bepalingen. Na copra komt goud als belangrijkst exportproduct. Reeds eeuwen terug wonnen de Chineezen dit edelmetaal in de Philippijnen. De productie is de laatste jaren sterk toege nomen. In 1937 werd voor 24.233.000 aan goud geprodu- 770

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 66