Volgens sommigen zou men van Amerikaansche zijde wel bereid zijn, den bestaanden toestand na 1946 te handhaven, indien de Philippino's daar nadrukkelijk en dan spoedig om vragen. Volgens anderen zou het twijfelachtig zijn of Amerika daartoe nog bereid zou kunnen worden gevonden, „they asked it so many times now they will get it". Ten slotte is er de mogelijkheid, dat de gunstige invoerbepalingen voor Philippijnsche producten in de Vereenigde Staten geleidelijk bijv. over een periode van 1946 tot 1960 worden opgehevenin hoeverre deze van Philip pijnsche zijde voorgestane oplossing zal worden verwezenlijkt, zal de toekomst moeten uitwijzen. Wellicht zal zich eenige lijn aftee- kenen zoodra omtrent de nieuwe presidentskeuze in de Ver eenigde Staten, waarover dit jaar wordt beslist, betrouwbare berekeningen zijn te maken. Algemeen wordt erkend, dat de Amerikaansche maatregelen ter bevordering van den import van producten uit de Philippijnen en van het onderwijs aldaar de moeilijkheden voor de onafhan kelijkheid aanzienlijk hebben verhoogd. De politieke bezwaren zijn echter in niet mindere mate toegenomen. De thans nog in 'hoofdzaak economische Japansche penetratie kan men schier overal onderkennen. Vooral in het zuiden van den archipel (het vruchtbaarste gedeelte) hebben de zonen van Nippon zich gevestigd. Op Mindanao, waar de Ameri kanen wegens de hoog'e kosten en onvoldoend wetenschappelijke basis hun pogingen tot het vestigen van ondernemingen moesten opgeven, wisten vele Japanners zich grondbezit te verzekeren. Zij vormen thans te Davao en omstreken door hun groot aantal (tienduizenden) en het bezit van schier alle (vezel) ondernemingen een machtigen factor. Japansche vrachtschepen loopen de haven Santa Anna geregeld aanboven een vezelfabriek nabij den waterkant prijkt de naam Mitsui. De handel is er eveneens grootendeels in handen van de Japanners. Is het dan wonder, dat men verschillenden schamper hoort spreken over Davaokwo De invoer in de Philippijnen van Japansche goederen nam de laatste jaren zeer sterk toe 50 van de katoentjes wordt thans door Japan geleverd. Thans voert Japan tot voor kort de Vereenigde Staten zalm, sardines, rubberschoenen, zeep, parfu merieën, (motor) fietsen, speelgoed en cement in. Te Manila bestaat een groot Japansch visscherijbedrijf en vindt men een groote Japansche bierbrouwerij. Ook op ander gebied zit Japan in de Philippijnen niet stil. Voor de eigen jeugd bestaan tal van Japansche scholen terwijl onder de Philippino's propaganda wordt gemaakt voor de Japansche taal, de taal der toekomst. Het transport overzee van de Philippijnsche uitvoerproducten geschiedt slechts voor een klein gedeelte in Amerikaansche sche pen, voor het meerendeel in buitenlandsche. Er gaan stemmen op, 772

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 68