ZELFS DE MUREN HERBEN OOREN 773 de Amerikaansche kustscheepvaartwet op de Philippijnen toe te passen, hetgeen zou beteekenen, dat alle producten uit Philip- pijnsche havens (evenals thans reeds uit Honolulu) naar Amerika in Amerikaansche schepen zouden moeten worden verscheept 3) Bij dit al komt, dat het Philippijnsche gouvernement de laatste jaren zelf bedrijven is gaan entameer en, als bankbedrijf, suiker-, gas- en conservenfabriek enz. Aldus worden de Amerikaansche handel, scheepvaart en industrie, geleidelijk verdrongen. Het voor deel, dat de Vereenigde Staten uit de Philippijnen trekken, is dan ook zeer gering, wellicht nihil. Omtrent de eenheid van het Philippijnsche volk dient nog het volgende te worden opgemerkt. Er wonen thans in den archipel ongeveer 87 verschillende stammen, vrijwel elk met een eigen taal. De bewoners van het zuidelijkste gedeelte zijn Mohamme daan, de overigen Roomsch-Katholiek. De Moro's in Z.-Mindanao doen denken aan onze Maleiers. Voeren thans de Tagalogs en de Visayans, dank zij de bevoor rechte positie, welke de Amerikanen hun verschaften, den boven toon, gelet op den opstand der Sakdalisten staat het te bezien of de andere stammen na de afkondiging van de onafhankelijk heid zich bij de overheersching door evengenoemde stammen zouden neerleggen. In een volgend opstel hopen wij e.e.a. mede te deelen over de weermacht in de Philippijnen. San Francisco, 29 April 1940. b Uiteraard zou ook de Nederlandsche scheepvaart door een zoodanigen maatregel worden getroffen. In de naaste toekomst valt hij echter niet te duchten, aangezien de Amerikaansche handelsvloot niet in de benoodigde scheepsruimte zou kunnen voorzien. A wise old owl leved in an oak. The more he saw, the less he spoke The less he spoke, the more he heard. Let us all imitate that ibird

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 69