13. UIT DE PERS. Het Russische leger behoort tot de weermachten omtrent welker waarde zeer uiteenloopende meeningen worden verkondigd. Niet altijd worden die meeningen uitgesproken door tot oordeelen bevoegde personen. Als zoodanig mag echter zeker wel worden beschouwd de Fransche kolonel A. Grasset, destijds hoofd van de section historique van den Franschen generalen staf, die zijn oordeel publiceerde in de Illustration van 18 Mei van dit jaar. Daar dit oordeel wel zeer afwijkt van dat van Werner in zijn boek The strenght of the powers, waarvan in I.M.T. 1940 nr. 7 een korte samenvatting verscheen, meenen wij niet te mogen nalaten, het eveneens onder de aandacht van de lezers van dit tijdschrift te brengen. (De Ned. tekst is ontleend aan het A.I.D. van 16 Juli.) 774 Wanneer men de Europeesche legers onderling vergelijkt, zooals het Engelsche, Duitsche en Fransche, dan hebben die beschouwingen betrekking op de sterkte aan manschappen, de bewapening, de bevelvoering, den moed van den soldaat. Den geest die het organisme bezielt, kan men stilzwijgend voorbijgaan. De Engelschen, Franschen en Duitschers zijn volken, voor wie het nationaal gevoel en de vaderlandsliefde bij niemand eenigen twijfel wekken, en men geeft toe, dat deze factor voor allen gelijk is. Het zou een dwaling zijn, het Sovjet-Russische leger op dezelfde wijze te beoordeelen indien men eenig oordeel over zijn waarde wil hebben, is het onontbeerlijk, dat men ook de moreele factoren bestudeert. Laat men vooral zeggen, dat het leger, gerecruteerd uit dienstplichtigen in een staat van 180 millioen inwoners, elk jaar kan rekenen op 1.500.000 recruten, die geschikt zijn voor den dienst en dat het Russische leger dus, wat het aantal manschappen aangaat, onbeperkte mogelijkheden bezit. Eveneens 'beschikt dit leger over automatische pistolen, anti-tankgeschut, geweermitrailleurs, mitrailleurs en revolvers. De modellen der gebruikte vechtwagens laten inderdaad te wenschen over, maar deze kunnen vervolmaakt worden daar de Sovjet-Unie een bijna onuitputtelijken voorraad grondstoffen heeftijzer, metalen, olie, goud en ook omdat de autoriteiten op het Kremlin de macht hebben om millioenen arbeiders in geforceerd tempo aan het werk te zetten. Ongetwijfeld vormt het enorme gebied met de groote afstanden, die in het land moeten worden afgelegd, een zwak punt, dat zich uit in de poovere transportmiddelen in de Sovjet-Unie. Maar ook daar kan verbetering in worden gebracht. In totaal heeft de Sovjet-Unie 2 tot 3 millioen man permanent onder de wapenen en 10 tot 12 millioen man in de reserve. Zij bezit 6000 a 8000 gevechtswagens en ongeveer 12000 tot 15000 vliegtuigen. Daarmee bezit de Sovjet-Unie al het materiaal, dat noodig is om haar tot de geweldigste militaire organisatie van de heele aarde te maken. De Russische bevolking bestaat voor ongeveer 80 uit boeren, die in het geheel geen deel hebben genomen aan de revolutie en die niet meer doen dan zich onderwerpen aan het Sovjet-regiem. Lenin heeft getracht de boeren te winnen door hun den grond, dien zij bewerkten, te schenken. „De machine

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 70