777 weg naar het front aan het muiten sloeg, waar de manschappen zich een duim lieten amputeeren of hun hand tusschen de buffers van de spoorwagens hielden om zoo ongeschikt te raken. Of de 44ste divisie, waarin de officieren midden onder een veldslag aan het muiten gingen. Ziehier hoe een onderluitenant zich uitliet na zich te hebben overgegeven „Stelt U zich eens in onze plaats. De meerderheid van onze soldaten zijn reserve-manschappen, vaders van gezinnen, die naar de koude in het Noorden gezonden zijn. En waarvoor zouden wij vechten Ik voel er geen behoefte toe om een ander mensch te dooden. Ik heb mijzelf een kogel in het been geschoten." Wat moet men wel denken van een leger waarin de officieren een der gelijke mentaliteit bezitten De discipline is zeer streng en beestachtig zelfs, maar het zijn niet de officieren die haar uitoefenen, het zijn de politieke commissarissen. Tot voorbeeld diene het volgende. Een dronken soldaat zet den boel op stelten in een garnizoens-kroeg achter het front. De eigenaar beklaagt zich bij de politie en de politie brengt rapport uit aan den politieken commissaris van het regiment. Deze loopt op den dronken man toe en schiet hem zonder meer met zijn revolver een kogel door het hoofd. Gewoonlijk doet men dergelijke dingen wat voorzichtiger. Men voert een slachtoffer een bosch in en vermoordt het daar. Dan wordt er verteld dat de man naar een andere eenheid is overgegaan en geen mensch spreekt er verder over. Hoe de dienst wordt uitgevoerd kan men zich realiseeren wanneer men de volgende opdracht van majoor Pavligo van het 49ste regiment infanterie leest. De order was mede onderteekend door den politieken commissaris Lebeder. „Niettegenstaande de bevelen, is de disci%iline in het regiment zeer verslapt. a. De veiligheidsdienst functionneert slecht. Schildwachten, patrouilles en voorposten houden niemand aan en kennen het wachtwoord niet eens. Op den 29sten Januari heeft een vermomde agent door de inrich ting van het tweede en derde bataljon een tocht gemaakt en daarbij in tegenwoordigheid van soldaten en officieren geweren uit de rekken mee kunnen nemen. Een compagnies-commandant heeft hem zonder hem te kennen, volledige inlichtingen verschaft over het effectief van zijn troep. Slechts één man heeft den moed gehad om dezen agent om zijn papieren te vragen. b. Dit bewijst de verregaande slordigheid van het geheele personeel van den troep, een gebrek aan waakzaamheid en discipline van alle manschappen. c. Met wapens wordt op misdadig slordige wijze omgesprongen, het onderhoud wordt totaal verwaarloosd. Geweren zijn bedekt met roest, kisten munitie blijven buiten in de sneeuw staan, mitrailleurs worden nooit gesmeerd. De kwartieren tenslotte loopen over van ongerechtigheden." Gevechten worden zonder intelligentie en zonder strijdlust gevoerd. Omdat niemand weet wat er voorvalt, gebeurt het ieder oogenblik dat een troep wordt overvallen en iedere overval is fataal. Een officier van de 44ste divisie vertelt hierover het volgende Zijn bataljon was geïsoleerd geraakt en had opdracht gekregen om tegen Lemati op te trekken. Men rukte op zonder voorposten of uitkijkposten, in groepen langs den weg. Plotseling hoorden zij schieten. De soldaten wierpen zich op den grond en bedekten zich met sneeuw om zich aan het gezicht te onttrekken. De dappersten schoten maar in het wilde weg de duisternis in. De commissarissen renden heen en -weer van den een naar den ander om een eind te maken aan het noodelooze schieten en om den troep weer vooruit te krijgen. Maar zij weigerden zich te verroeren. Zij moesten met revolvers worden bedreigd om hen in beweging te brengen. Tenslotte rukten zij een honderd meter op. Bij den eersten viersprong klonk een salvo en ditmaal verspreidden de Russen zich in alle

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 73