778 richtingen. Zij vluchtten niet omdat zij niet wisten welken kant zij op moesten, maar omdat zij vóór alles een veilige schuilplaats zochten, vèr van den vijand ennog verder van de politieke commissarissen ver wijderd Opnieuw klonken geweersalvo's, er vielen enkelen. De overlevenden bleven onbeweeglijk in de sneeuw liggen. De betreffende officier, die dit relaas vertelde, legde er bij uit hoe men er toe gekomen was zich over te geven. Hij was tijdens den aanval achter een boom gaan staan en bleef daar uren lang om „zijn leven te redden". Want hij begreep, dat hij zou worden neergeschoten wanneer hij probeerde te vluchten en hij wist absoluut niet hoe hij zijn troep uit de ongunstige stelling kon bevrijden. Daarom besloot hij tenslotte maar om zich over te geven en hij zou dat zeker veel eerder hebben gedaan, wanneer Moskou het praatje niet had verspreid, dat de Finnen hun gevangenen afslachtten. Zelfs tijdens de hevige aanvallen in Karelië opereerden de Russen over een veel te groot front of wel zij rukten in troepen op langs de wegen en telkens ontstond er weer een of andere dwaze paniek. De soldaten bleken niet in staat om een aangewezen formatie te behouden en stonden steeds in wanorde gegroepeerd. Zij schoten er in het wilde op los, zooveel als zij maar konden. Zelfs lang nadat het bevel„staakt het vuren" was gegeven, werden wanordelijke salvo's gehoord niettegenstaande de pogingen van officieren en commissarissen om er een eind aan te maken. Er hebben zich belachelijke tooneelen afgespeeld. Op den 14den Januari verraste een detachement Finnen een detachement Russen die rust namen. Zij zaten rondom een kar waar een portret van Stalin op stond. De politieke commissaris hield een redevoering. Het geheel leek veel op een religieuze samenkomst. De Finnen vielen hevig aan en de idylle werd verstoord. De Russen sloegen op de vlucht en verdwenen in de bosschen. Niemand, zelfs de commissaris niet, dacht er aan het portret van den halfgod mee te nemen. Wat de organisatie, die achter ieder leger moet staan, betreft, is het al niets beter. De sanitaire dienst mist ieder verband en is verstoken van het hoogst noodige. Duizenden gewonden bleven hulpeloos achter op de plaatsen waar zij gevallen waren en vroren daar dood. De levensmiddelenvoorziening geschiedde zeer onregelmatig. Men had vergeten de artilleriepaarden zóó te beslaan, dat zij zich op het ijs konden voortbewegen. Zoo kwam het dat het convooi van de 14de divisie, reizende met een snelheid van 15 km per dag, eerst drie dagen na de infanterie arriveerde in de concentratie-basis. De transporten voor de 44ste en de 163ste divisies, beide ten noorden van het Ladoga-meer gelegen, arriveerden heelemaal niet. De troepen hebben daar dagen lang zonder levensmiddelen gezeten. DE RESULTATEN IN KARELIË. Aan het front in Karelië was de toestand, wat dat betreft, veel beter omdat het slechts een 60 km van Leningrad verwijderd was en de stad in twee dagen marcheeren kon worden bereikt. Men meent dat er tijdens de laatste hevige aanvallen in Karelië een verbetering viel waar te nemen bij de Russen. De aanvallen waren heviger en talrijker, de artillerie mikte beter. Het is mogelijk dat de tusschenkomst van Duitsche officieren resultaten heeft gehad, maar toch hebben de Russen him succes meer te danken aan invloeden, die buiten hun macht lagen. En wel 1°. Een verpletterende meerderheid in manschappen en materiaal. De Russen beschikten aan het front in Karelië over 20 divisies, acht gemecha niseerde brigaden, drie brigaden gevechtswagens en zeven regimenten zware artillerie. Bijna 400.000 man met een formidabele artillerie-sterkte. De Finnen konden daar maar zeven divisies, drie lichte en een cavaleriebrigade tegen over stellen, dus nog geen 100.000 man, die de laatste dagen van den oorlog bijna zonder munitie zaten. 2". Het gebrek aan Finsche reserves, omdat het land slechts 3V2 millioen inwoners telt. Dat had tot gevolg, dat de Finsche verdedigers nacht en dag op

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 74