780 Op den voorgrond staat de Japansche kwestie, die in een zeer acuut stadium is getreden een volk, dat door de overwinning op de Russen in 1905 een sterk geloof in zichzelf heeft gekregen, maar aan den anderen kant in zijn eigenwaarde gekwetst is door het opzeggen na den Wereldoorlog door de Britten van het Engelsoh-Japansche verbond. Daarnaast is er de omstandigheid, dat het Japansche eilandenrijk niet in staat is dit volk genoeg zaam te voeden. Dit alles heeft men te bezien in het licht van het bestaan van een overspannen nationalisme en een zeer machtige militaire partij. Uit deze oorzaken is ontstaan de Chineesch-Japansche oorlog, die weer aanleiding heeft gegeven tot zoovele incidenten met de Westersche mogend heden. Men heeft in verband hiermede zich de vraag te stellen of de ambities van Japan zich enkel tot China bepalenFrankrijk, Engeland, Nederland en de Vereenigde Staten, voorzoover hun bezittingen in het Verre Oosten betreft, voelen zich thans toch ook min of meer bedreigd. DE CONFERENTIE VAN SINGAPORE. Wanneer deze mogendheden onder elkaar verdeeld zijn, zou het evenwicht in Oost-Azië niet bewaard kunnen blijven. Maar de zaken staan er waar schijnlijk wel eenigszins anders voor. In Juni 1939 heeft te Singapore een conferentie plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers van de land-, zee- en luchtmachten van Frankrijk en Groot-Brittannië. Admiraal sir Percy Noble, de opperbevelhebber van de Britsche vloot in de Chineesche wate ren, zat deze conferentie voor, en generaal Martin, de opperbevelhebber van de Fransche troepen in het Verre Oosten, stond aan het hoofd van de Fransche delegatie. De Vereenigde Staten waren niet officieel ter conferentie vertegenwoordigd, maar naar verluidt, stonden de Franschen en Engelschen bij die gelegenheid toch wel in contact met de Amerikanen. Het is een feit, dat sedert het 'begin van den oorlog in Europa Amerikaansche luchtpatrouilles onafgebroken boven de Philippijnen hebben gevlogen. Een gedeelte van de, in normale omstandigheden in Californië gestationneerde Amerikaansche vloot, bevindt zich thans bij Hawaii. Aan de regeering te Washington wordt voorts het voornemen toegeschreven vloot- en luchtbases in den Palmyra- archipel, tusschen de Hawaii'- en de Samoa-eilanden, aan te leggen. Om terug te komen op de conferentie te Singapore daar werd besloten om in geval van een gewapend conflict in Oost-Azië tot een zoo nauw moge lijke samenwerking tusschen de Britsche en Fransche strijdkrachten te komen. De vlootbases van Singapore, Hongkong en Cam-Ranh zouden ge meenschappelijk gebruikt worden terwijl een Britsch admiraal met het opperbevel over de samenwerkende strijdkrachten zou worden belast. Men heeft er ook gesproken over maatregelen om de petroleumforonnen van (Britsch) Borneo te beschermen, terwijl men er een inventarisatie van de beschikbare olievoorraden opmaakte. WAAROM SIAM THAILAND WERD. Evenwel, terwijl de conferentie nog aan den gang was, liet Siam weten, dat het afstand had gedaan van zijn gebruikelijken naam en zich voortaan Thailand zou noemen. Oogenschijnlijk had dit feit weinig te beteekenen, maar in werkelijkheid was het toch niet zoo onschuldig. De bedoeling van deze naamsverandering was n.l. dat Siam ambities koesterde om, wanneer de omstandigheden hiervoor gunstig zouden zijn, alle volksstammen, die de Thai-taal of een hieraan verwant dialect spreken, onder zijn heerschappij te brengen. Dit foeteekende dus een indirecte bedreiging, zoowel van het Britsche Birma als van het Fransche Indo-China. De vraag deed zich dus voor of Siam, van Laos gescheiden door de Mekong, in staat zou zijn Indo- China aan te vallen. Dit schijnt niet erg waarschijnlijk te zijn, maar toch moet men met de mogelijkheid hiervan rekening houden. HET CHINA-INCIDENT. En hoe staat het nu met Japan De Fransch-Britsche samenwerking en de mogelijke toetreding van de Vereenigde Staten hiertoe schijnen Japan

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 76